poniedziałek, 4 grudnia 2017

Kalendarz adwentowy 1 i 2: Corsendonk i Abbaye des Rocs

Startuje adwent, startuje moja ulubiona piwna seria, czyli 24 piwa świąteczne w 24 dni! Początek będzie ciężki, gdyż mamy dwa piwa świąteczne belgijskie, czyli zapowiada się rozczarowanie, gdyż Belgowie nie znają smaku świąt…Pierwszym piwem w tym roku był Christmas Ale z browaru Corsendonk. Piwo kupione w 2016 roku, ale nie zmieściło się w tamtej edycji. Nie a informacji o jakichkolwiek przyprawach więc trzeba je sklasyfikować jako Brune/Brown Belgian Strong Ale (8,5% alkoholu).
Bardzo ładna rubinowa barwa, piana obfita, oblepia szkło, utrzymuje się kożuch.

W aromacie dominuje karmel, słody, lekkie kakao i odrobina suszonych owoców, lekkie utlenienie idące w stronę grafitu.

W smaku znacznie lepsze, bardzo dużo ciemnych i suszonych owoców, sporo słodu i karmelu, ale utlenienie idzie w stronę miodu. Niestety elementy grafitu, a nawet lekki karton są obecne w tle. Goryczka niska, całość słodka, pełna. Po ogrzaniu wychodzi fajna marmolada, ale wzmacnia się grafit.

Piwo było przechowywane w dobrych warunkach, a ważne jest jeszcze rok więc nic nie usprawiedliwia jego nie najlepszej kondycji.

Ocena ogólna: 6.5/12
(Wygląd: 0.5/0.5; Zapach; 1.25/2.5; Smak: 4.25/8; Cena/Jakość: 0.5/1)

Przeciętne piwo, bez cech świątecznych. Teraz już tylko lepiej?

Autorem piwa Speciale Noel jest Brasserie de l’Abbaye des Rocs, w skrócie Abbaye des Rocs. Jaki to styl? Coś pomiędzy Belgian Strong Ale, a Quadruplem. 9% alkoholu.

Piwo ma przepiękną rubinową barwę, ale gushing i brzydkie zmętnienie psują efekt.

W zapachu potężna dawka suszonych owoców, słody, karmel, lekkie kakao. Zapowiada się słodko i przyjemnie.

Piwo jest bardzo dobre! Silne suszone owoce: morele, rodzynki, gruszki, bardzo przyjemne płatki róży, delikatna nuta ziołowa, korzenna, leciutki winogron. Słodowa podstawa nie jest dominująca, ale stanowi solidną podstawę, z odrobiną karmelu. W tle delikatne ciasteczka kakaowe. Goryczka niska, piwo umiarkowanie słodkie.

Czy jest świąteczne? Może odrobinę, ale zasadniczo jest pyszne! Przechowywane razem z wcześniejszym, a do tego miesiąc po terminie i dwie klasy lepsze!

Ocena ogólna: 9.75/12
(Wygląd: 0.25/0.5; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.5/8; Cena/Jakość: 1/1)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz