czwartek, 7 grudnia 2017

Kalendarz adwentowy 3: Świąteczne, Kormoran

Dziś dzień z browarem Kormoran! Ich piwo Świąteczne zna większość z Was, znam je i ja, ale nigdy go nie opisałem, gdyż był już opis Pana B. Czas na mój! Do tego głośno zapowiadany i wyczekiwany w naszym małym światku Barlow Sorbus!Kormoran Świąteczne to najstarsze tego typu piwo na rynku. Kilka lat doświadczenia pozwoliło uzyskać efekt, który robi duże wrażenie! Do piwa trafiły goździki, cynamon, skórka pomarańczy, imbir, ziele angielskie, kardamon. 16,5 BLG i 6,1% alkoholu.

Już po zapachu wiemy, że to święta! Piernik, kardamon, cynamon, lekki karmel, kakao, imbir.

W smaku wspaniały piernik, cynamon, imbir, kardamon, wanilia, kakao, czekolada, karmel, kawa, marmolada śliwkowa, pomarańcze. W tym roku wszystko w idealnych proporcjach, wydaje się, że po latach eksperymentów Kormoran osiągnął optymalny smak. Słodkie, pijalne, pyszne. Goryczka bardzo niska.

Kosztuje jedyne 6,10 zł i jest to jeden z najlepszych stosunków ceny do jakości. Świąteczne na 100%!

Ocena ogólna: 10.25/12
(Wygląd: 0.5/0.5; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.75/8; Cena/Jakość: 1/1)

Czas na zapowiedziany bonus. Następca Imperium Prunum czyli Barlow Sorbus, barley wine leżakowany 16 miesięcy. Co w nim wyjątkowego poza długim leżakowaniem? Dodatek jarzębiny! 26 BLG i 10,55 alkoholu.W barwie piękny opalizujący rubin, chociaż wiem, że bywa też mętne w przypadku kegów z większą ilością jarzębinowego osadu. Piana niska, utrzymuje się tylko dziurawy kożuch.

W aromacie solidna słodowa podstawa podbita karmelem i miodem, jarzębina wyraźna. Całość zapowiada sporo słodyczy.

Smak to połączenie dwóch pozornie sprzecznych sił. Z jednej strony słodkie, słodowe, z nutami miodu, karmelu, suszonych owoców, rodzynek, a nawet delikatnych ciasteczek kakaowych. Z drugiej łamiąca słodycz jarzębina. Wytrawna, lekko ściągająca na języku, o charakterystycznym smaku. Goryczka o średniej intensywności i ziołowym posmaku.

Jest sztos i towar dla spekulantów? Raczej nie, to „tylko” bardzo dobry BW, którego wyróżnia jarzębina. Czuć, że piwo w odpowiednim momencie opuściło browar i należycie długo leżakowało.

Ocena ogólna: 9/12
(Wygląd: 0.25/0.5; Zapach: 2/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 0.75/8)

3 komentarze:

  1. Ocen ogólna Koczkodana Ci uciekła, 10.25!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aha, obydwa są przecież Koczkodanowe, o świąteczne chodziło...

      Usuń