niedziela, 4 czerwca 2017

AleBrowar się stoczył?

Dawno temu, gdy Ale Browar warzył smaczne piwa ich Sweet Cow należała do moich ulubionych, niestety gdy degustowałem je ostatni raz nie nadawało się do picia, podobnie jak Rowiling Jack i Smoky Joe… Dziś sprawdzę wersję „na sterydach”, oraz szansę na poprawę kondycji całego browaru, czyli ich pierwsze piwo z nowej warzelni!Sweet Geek zostało uwarzone na 5tą edycję Beer Geek Madness, oczywiście jest to milk stout, a browar dopisał sobie do tego breakfast. Do piwa (4,7% alkoholu i 14 BLG) oprócz laktozy trafiły: orzechy laskowe, migdały, wiórki kokosowe, czekoladowe płatki kukurydziane i rodzynki.

Etykieta to kolorystyczna wariacja na temat Sweet Cow. W barwie brąz, mętny, ciemny. Piana obfita, początkowo ładna i drobna, ale szybko się rozwarstwia i znika.

W zapachu ciemne słody, lekkie orzechy, czekoladowe płatki śniadaniowe, laktoza, ciemne owoce.

W smaku słodkie, laktozowe, a jednocześnie minimalnie kwaskowate i silniej palone z nutą popiołu. Do tego sporo czekolady, czekoladowych płatków śniadaniowych, wiśnie, śliwki, orzechy. Goryczka niska.

Bardzo fajny, pijalny, słodki milk stout. Polecam. Niestety brakuje nut kokosu i migdałów, rodzynek można się doszukać.

Ocena ogólna: 9/12
(Wygląd: 0.25/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Sweet Geek powstało jeszcze w browarze w Gościszewie, natomiast drugi bohater dnia to Virgin Batch, czyli dziewicza warka z nowo otwartego browaru w Lęborku. Piwo uwarzono we współpracy z greckim browarem  Σολο, którego właścicielem i piwowarem jest dobrze Wam znany Kjetil Jikiunz którym już AleBrowar współpracował min. przy Saint No More 2015. Imperial Brown Ale, 18 BLG, 7,2%.

Piwo brązowe, ozdobione obfitą, gruboziarnistą pianą.

Aromat o niskiej intensywności: słód, chmiel, kakao.

W smaku absolutna dominacja chmielu, który jest trawiasty, żywiczny, odrobinę cytrusowy. Podstawa słodowa płytko umocowana, za to gładka w żytnim stylu. W tle nieco owoców, kakao, słodkie akcenty, nieco drożdży. Goryczka wysoka, lekko zalegająca, z posmakiem granulatu.

Hmm klasyczny średniak, dobry do mecz, bo nie absorbuje uwagi.

Ocena ogólna: 7.75/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.5/2.5; Smak: 5.25/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Ta degustacja nie rozwiała moich wątpliwości co do AleBrowaru, ale nieco naprawiła bardzo silnie nadszarpniętą reputację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz