środa, 16 listopada 2016

Przegląd RISów krajowych 6: WRCLW Rye RIS, Stu Mostów

Miała być Barcelona, ale pogoda taka paskudna, że postanowiłem obejrzeć mecz i wypić coś rozgrzewającego. Padło na kolejnego RISa...

WRCLW Rye RIS to żytni Russian Imperial Stout z wrocławskiego browaru Stu Mostów. Dziś degustowałem wersję klasyczną, ale mam jeszcze dwie inne edycje tego piwa. Podstawa to 23 BLG 10,2% alkoholu i 62 IBU, piwo należy spożyć przed 9 grudnia i tak czynię ;)

W barwie czerń, acz nie smolista, piana niska, szybko pozostaje tylko pierścień.

W zapachu dominuje zboże idące w stronę kawy Inki. Jest sporo czekolady, powidła śliwkowe, nieco miodu w stronę gryczanego. Ładnie i słodko to pachnie.

Na początku fala słodyczy: czekolada, ciemne owoce (zwłaszcza śliwki), miód (ni to gryczany, ni to wrzosowy), słodkie dojrzałe winogrona (jeszcze nie rodzynki), nutki zbożowe. W kontrze potężna dawka palonego słodu od którego pochodzi lekka kwaskowatość, uzupełnia to mocno, gorzka kawa.  Bardzo przyjemna pełnie, niewątpliwie  wzmocniona przez "żytni kisiel".

Piłem już kiedyś to piwo i było przeciętne, przez rok zyskało ogromnie, a potężna paloność zyskała atrakcyjną kontrę. Nie pamiętam ceny, ale drogie nie było, przy czym do ceny należy doliczyć nieco cierpliwości ;)

Ocena ogólna: 9.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.5/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Jako bonusik piwo na które polowałem od dłuższego czasu i dopiero w zeszłym tygodniu odniosłem sukces.

Piwo z Grodziska Edycja Piwobranie 2016,  Browar w Grodzisku Wielkopolskim


Edycja 2015 była bardzo smaczna, ale przeszła do historii. W 2016 piwo zostało potraktowane ponownie chmielem Citra, oraz dodatkowo zieloną herbatą Sencha Earl Grey. 7.7 BLG i 3,1% alkoholu.

Bardzo obfita piana o niezintegrowanej strukturze sugeruje prze-gazowanie. Barwa słomkowa, minimalnie zmętniona.

Zapach jest zwyczajny. Wyraźnie słodowy, lekko wędzony z muśnięcie bergamotki, zielonej herbaty i cytrusów. Pachnie przyjemnie, acz bez fajerwerków i intensywności.

Prawdziwa eksplozja jest dopiero w smaku! Cytrusy, bergamotka, zielona herbata, nieco miodu, delikatna słodowość i minimalnie za słaba wędzonka, za to orzeźwienie jest przepotężne, acz piwo słodkawe. Goryczka niska.

Pyszne! Gdyby tylko było lato...

Ocena ogólna: 9.75/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 6.75/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Dziwnie wyszło - grodzisz lepszy od RISa, ale oba piwa są godne pochwały - oceny mówią wszystko :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz