środa, 23 listopada 2016

Przegląd porterów krajowych: 652 m n.p.m. Edycja 2016

Podgórz powraca ze swoim porterem bałtyckim 652 m n.p.m.. Edycja 2016 ma zwiększony ekstrakt do 22 BLG przy niezmienionym alkoholu 8%. Piwo leżakowało podobnie jak pierwsza wersja 12 miesięcy. Zeszłoroczna edycja została opisana TUTAJ

Barwa czarna, piana niska, błyskawicznie znika.

W aromacie silne nuty zbożowe, kawa, palony słód, czekolada, delikatne ciemne owoce.

W smaku czuć złożoność i efekty długiego leżakowania. Piwo jest bardzo gładkie, kojarzy się z rozpuszczającej się na podniebieniu kostką mlecznej czekolady. Ciemne słody wniosły sporo paloności, nuty zbożowe, a nawet delikatny popiół ocierający się o drzewo. Do tego: rodzynki z nutką rumu, śliwki, wiśnie, a nawet lekkie herbatniki, ciasteczka i wanilia, co trzeba uznać, za efekt leżakowania. Goryczka niska, minimalnie ziołowa. Jest sporo słodyczy, ale również lekka kwaskowatość od palonego słodu.

Piwo jest drogie (0.5l za 18zł), ale leżakowanie to w dużej mierze uzasadnia, a smak jej broni. Największym plusem jest harmonia, gładkość, kompozycja tego piwa, którą dopieścił czas.

Ocena ogólna: 9.75/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.75/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)
Jako bonus pierwszy raz na blogu browar Okrętowy z piwem Langskip. Ich interpretacja sahti, a może gotlandsdrick to 18.5 BLG, 7.3% alkoholu. Warto zwrócić uwagę na słód wędzony brzozą, jałowiec i drożdże Kveik.

Piwo jest mętne, miedziane, piana znika nieco za szybko.

W aromacie najpierw delikatna, ale bardzo przyjemna nuta wędzona, ocierająca się o makrelę, a następnie potężna dawka słodkich owoców i nieco słodowego karmelu.

Super smak! Bardzo specyficzny! Marmolada, rodzynki, owoce świeże, oraz suszone ocierają się o nuty rumowe! Bardzo fajna, acz delikatna drzewna wędzonka w stronę szynki, ryby. Słodka słodowa podstawa z elementami karmelu. Jałowiec bardzo delikatny, obecny w finiszu. Goryczka niska. Całość słodka, minimalnie kojarzy się z kompotem z suszu. Zdecydowanie warto kupić, ale nie wszystkim posmakuje ;)

Ocena ogólna: 9.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.25; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz