niedziela, 3 stycznia 2016

Samiec Alfa, Samcem Alfa?

Trudno kończyć piwny sezon bez zmierzenia się z domniemanym lider, wychwalanym pod niebiosa, obarczanym mianem najlepszego piwa w historii krajowego kraftu! Do tego 100/100 wg ratebeera i miejsce w TOP 50 najlepszych RISów świata! Brzmi imponująco i szokująco, ale ja pozostaję sceptyczny i mówię sprawdzam!


Samiec Alfa w podstawowej wersji był bardzo smaczny, ale do światowej czołówki nieco mu brakowało. Czy wersja leżakowana w dębowej beczce po bourbonie jest faktycznie, aż tak dobra? Postanowiłem sprawdzić, ale zdobyłem tylko jedną butelkę więc decyzja nie przyszła mi łatwo, gdyż 27 BLG i 11% alkoholu zachęca do leżakowania.

Piwo czarne, przyozdobione niską beżową koroną.

Ciasto czekoladowe, czekoladowe muffiny, wspaniałe nuty beczki w postaci kokosu, wanilii i delikatnej, bardzo szlachetnej nuty bourbonu. Kompozycję uzupełniają rodzynki i nieco ciemnych słodów.

W smaku bardzo czekoladowe, zarówno w czystej formie, jak również w formie ciasta, pralin, kakao, polewy czekoladowej. Dobrze łączy się to z ciemnymi, delikatnie palonymi słodami z odrobiną popiołu. Genialne są tutaj nuty beczki! Wspaniała, bardzo intensywna wanilia, łącząca się z wiórkami kokosowymi, bourbonem i delikatną, minimalnie ściągającą dębiną. Równie istotne, acz stanowiące dopełnienie są nuty rodzynek, sherry, śliwek i kawy. Goryczka niska. Alkohol szlachetny, może odrobinę za wysoki, ale w końcu to 11%.

Rewelacyjne piwo, bezsprzecznie najlepszy polski RIS, o rzadko spotykanym bogactwie i kompozycji. Obecnie jedynym drobnym mankamentem jest minimalnie za wysoki alkohol, ale za rok czy dwa to może być prawdziwa perła i fenomen! Ja się o tym nie przekonam, ale wy jeżeli tylko macie możliwość to potrzymajcie jest w piwnicy pół roku, a najlepiej rok lub dwa! Obok Mr. Hard do galerii sław polskiego piwowarstwa.

Dodatkowe brawa dla Artezana, za szacunek do klientów przejawiający się w normalnej cenie za butelkę czyli 16 zł. Pokusa pewnie była duża, aby wywindować cenę w stylu niektórych rodzimych browarów, ale chciwości nie ulegają tylko najlepsi :) 

Ocena ogólna: 11/12*
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2.5/2.5; Smak: 7.25/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

* wyszło cholernie dużo tych punktów, ale nie ma za co ująć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz