niedziela, 13 grudnia 2015

Kalendarz Adwentowy 10: Nissefar Fatlagret, HaandBryggeriet

Lervig rozczarował? W sumie tak, ale co z tego? Przed nami najlepszy norweski browar HaandBryggeriet, który poznaliśmy podczas mrocznej degustacji na zamku w Międzygórzu. Ba! Poznaliście również młodszego brata dzisiejszego bohatera, gdyż klasyczny Nissefar gościć na blogu, a dziś pojawi się ponownie tyle, że w wersji Barrel Aged.Nissefar Fatlagret z browaru HaandBryggeriet pochodzi z rocznika 2013, a zabutelkowane zostało dokładnie 06.04.2013 roku, leżakowane w beczce po Akevitcie (produkowana w Skandynawii kminkówka z dodatkiem ziół i przypraw, a nawet skórki pomarańczy). Co do stylu to mam wątpliwości, ratebeer pisze o Old Ale. Teoretycznie 7% alkoholu, ale wynika to chyba z używania jednej etykiety, gdyż podejrzewam, iż beczka dodaje nieco procentów...  

Etykiet identyczna jak w wersji klasycznej, jedyna różnica to widoczna na zdjęciu naklejka. Piwo pod światło ma barwę rubinu, przechodzącego w czerń. Piana średnio obwita, jasno beżowa, utrzymuje się kożuch.

W aromacie czekolada zmieszana ze szlachetnym alkoholem, palony słód, masa wanilii z beczki, suszone owoce, rodzynki.

W smaku o pierwsze skrzypce walczą suszone owoce, śliwki, morele, rodzynki przechodzące w sherry z wyraźną lekko pikantną nutą szlachetnego alkoholu, jest to zapewne Akevitt, który znam tylko z opisów, ale walory smakowe pasują. To jednak nie koniec atrakcji: jest dębina i wanilia od beczki, nieco orzechów, czekolada, nuty korzenne, kawa. Goryczka średnio intensywna, przyprawowa. Słodkie, gładkie, ale złamane lekką goryczą przypraw i kwaskowatością.

Zarówno w smaku jak i w zapachu pojawia się nuta ni to torfowa, ni wędzona...

W porównaniu do wersji bez beczki, to jest bardziej szorstkie, nieco inne, mniej kompotowe (w sensie suszu), ale równie dobre i warte spróbowania! Co ciekawe cena była bardzo podobna do podstawowej edycji i nie przekraczała 20 zł za 0,5l.

Ocena ogólna: 10.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2.25/2.5; Smak: 7/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Kalendarz Adwentowy 5: Christmas Ale, St. Bernardus
Kalendarz Adwentowy 6: Grand Champion 2015 
Kalendarz Adwentowy 7: Frosted Frog, Hoppin' Frog 

Kalendarz Adwentowy 8: Winter Ale, Lervig
Kalendarz Adwentowy 9: Bożonarodzeniowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz