niedziela, 25 stycznia 2015

Recepta od Doktora

Dziś realizacja dwóch wyczekiwanych recept wystawionych przez Doctor Brew! Mistrzowie przechmielenia stawią czoło koronnym stylom piwowarstwa, aby potwierdzić wyróżnienie ratebeer, lub utwierdzić niedowiarków w przekonaniu, że ten wynik to tylko efekt falowego oceniana na portalu przez zwolenników.


Na początek Paradox, znaczy american Barley Wine, którego etykieta wyjątkowo kojarzy mi się z rzeczonym. Najpotężniejsze jasne piwo, nieprzypadkowo nazywane winem jęczmiennym w tym wypadku ma ekstrakt 24% od fermentowany do 10,5% alkoholu. Oczywiście wysokie IBU (80), które akurat przy tym ciele nie powinno przytłaczać, zostało uzyskane przy użyciu chmieli: Ella, Mosaic, Amarillo, Centennial. Zaskakuje, krótka data ważności: 03.04.2015. Mimo informacji: "niepasteryzowane, niefiltrowane", nie powinno być problemu z leżakowaniem.

No i zamiast pić niepotrzebnie się rozpisałem, ale mimo to biała, drobna piana nadal pokrywa wierzch piwa, a szkło zostało oznaczone jej opadającymi resztkami. Trunek ma barwę złoto-miedzianą z lekkim zmętnieniem.

Wącham i nie padam z zachwytu. Mamy słodową podstawę z za mocnymi nutami skórki od chleba, nieco owoców, miód wielokwiatowy i nuty łodygowo-pokrzywowe, które nieco przeszkadzają.  Ogólnie przyjemny, ale jak na ten styl bez szaleństwa.

W smaku podobnie - słód, skórka od chleba, nieco owoców, miód wielokwiatowy i ta nieszczęsna łodyga, która wszystko psuje. Po ogrzaniu nieco cytrusów. Alkohol wyraźnie wyczuwalny, rozgrzewający, lekko gryzie, ale mnie nie przeszkadza. Goryczka średnio intensywna, łodygowa, lekko zalegająca.

Cieszy rozsądne podejście do ceny, mimo pewności, że wszystko się sprzeda nie krzyknęli wygórowane kwoty, bo 9-10 zł to uczciwa stawka.

Pacjent nie umarł, ale nie była to w pełni udana kuracja. Są plusy, są minusy, a efekt końcowy jest zadowalający, ale daleko mu do takich tuzów stylu jak np. Big Worse WORSTER czy Green Flash Barleywine. W sumie niepotrzebnie odwołuję się do zagranicznych, bo barley wine z Pracowni Piwa był zdecydowanie lepszy.

Wygląd: 0.75/0.75
Zapach: 1.5/2.5
Smak: 5/8
Cena/Jakość: 0.5/0.75

Ocena ogólna: 7.75/12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz