niedziela, 28 grudnia 2014

Kalendarz adwentowy 17: Gwiazdor - Gościszewo

 Gwiazdor, Gościszewo, butelka 0,5l - 6 zł

Piwo zagadka - rok temu Gościszewo zaskoczyło swoim najlepszym dziełem Wesołych Świąt. Od tego czasu w browarze sporo się zmieniło, a ważne stanowisko objął piwowar AleBrowaru - Michał Saks. Zmianie uległa również etykieta (bardzo słusznie) i nazwa piwa świątecznego, co budzi mój niepokój, gdyż był to trunek, któremu mieszanie w recepturze może tylko zaszkodzić. 

W kwestii parametrów ekstrakt bez zmian 16%, natomiast alkohol minimalnie niższy bo 6,2%.  W składzie: wanilia, imbir, cynamon, gałka muszkatołowa.

Wizualnie jest dobrze, etykieta wydaje się alter ego Mikołaja z AleBrowarowego SnM, a piwa łączy wspomniany Michał Saks. Barwa samego trunku to brąz w połączeniu z rubinem przyozdobiony beżową, drobną pianą.

Obawy rozwiewa zapach: jest śliwka, są rodzynki, suszone owoce, podbudowa z palonego słodu. Wszystko solidnie przyprawione: wanilia, imbir, skórka pomarańczy, nuty korzenne.

W smaku jest podobnie: suszone owoce, laktozowa nuta wanilii i cynamonu, śliwki, rodzynki, palony słód, korzenne przyprawy.  Nieco utrudnia odbiór zbitek imbiru i chmielu, który tworzy wrażenie sporej goryczki. Chmiel daje trochę igieł, ale w połączeniu z imbirem zaburza równowagę i obniża ocenę. Na plus optymalny poziom słodyczy, przyjemne kremowe ciałko, spora pijalność.

Jest dobre, ale nie tak dobre jak rok temu. Zmiana etykiety i mniejszy stopień od fermentowania przypadły mi do gustu, ale imbir i większa ilość chmielu zepsuły efekt końcowy.  Jest smaczne, w dobrej cenie i w świątecznym duchu, wiec gdybym nie pił edycji z zeszłego roku to bym nie odczuwał niedosytu...

Wygląd: 0.75/0.75
Zapach: 2.25/2.5
Smak: 6/8
Cena/Jakość: 0.75/0.75

Ocena ogólna:  9.75/12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz