czwartek, 17 kwietnia 2014

High Tide Fresh Hop IPA - kwintesencja stylu!

High Tide Fresh Hop IPA, USA, Port Brewing, butelka 0,66

Rewelacyjne imperial IPA Hop 15 zdobyło brązowy medal na WBC, a mnie udało się zdobyć kolejne piwo z tego wybitnego browaru. Tradycyjnie piękna etykieta w klimacie surferów. Tym razem jest to IPA chmielone świeżą szyszką Centennial i Simcoe, 6,5% alkoholu i 60 IBU.

Barwa: jasno złota, opalizująca, pod światło żółciutka.

Piana: biała, początkowo drobnoziarnista, szybko się rozszerza, oblepia szkło, ale utrzymuje się do samego końca degustacji. 0.5/0.5

Aromat: słodkie pomarańcze, mandarynki, nieco owoców egzotycznych i delikatne nutki iglaste, nuty słodowe. Minimalne likierowe wyostrzenie, bez nuty alkoholowej. 1/1

Smak: bardo cytrusowy z naciskiem na słodkie pomarańcze, mandarynki, ale nie tylko. Słodowa słodycz, nuty żywiczne, iglaste. Wiele IPA ma te cechy, ale tutaj są one idealnie zbalansowane i niesamowicie wyraziste, ot grzybowa, grzybowej nie równa ;) Na finiszu świeżo wyciśnięty sok ze słodkiej pomarańczy. Goryczka na środkowym pułapie wysokiej intensywności, lekko grejpfrutowa. Żywiczna, lekko zalegająca, w moim odczuciu wyższa niż deklarowana. Słodkie, goryczkowe, przede wszystkim cytrusowe, ale też żywiczne, iglaste – pyszne! Optymalnie dopasowane wysycenie i jak na IPA dość kremowe odczucie w ustach. Należy podkreślić iż słodycz jest bardzo wyważona i nie jakiś „ulepek” 7.5/8 ps. im cieplejsze tym bardziej przypomina świeżo wyciśnięty sok cytrusów, pojawia się odrobina kwaskowatości i owoców egzotycznych (mango, papaja).

Cena/Jakość: jedno z najlepszych IPA jakie piłem, więc polecam zakup wszystkim. 0.5/0.5

To piwo to jednak nieco inna liga IPA niż rodzimi liderzy typu GP z Ciechana czy Rowing Jack. Takie piwa pokazuje iż mimo niesamowitego rozwoju naszego piwowarstwa do najlepszych nam odrobinę brakuje. Zrzućmy to na fakt iż nie mamy możliwości korzystania ze świeżych chmieli amerykańskich ;)

Ocena ogólna: 9.5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz