wtorek, 14 stycznia 2014

Niemieckie klasyki z Górnej Frankonii

Z racji iż cała piłkarska Polska żyje wydarzeniami w Niemczech tj. transferem Roberta Lewandowskiego do Bayernu to i na blogu będzie po bawarsku i po niemiecku! Za piwa serdecznie dziękuje Robertowi z piwiarni Browariat, przy czym tych piw tam nie kupicie.
Charakterystyczne butelki euro i typowe dla tego kraju style:

Festbier, Niemcy, Krug-Brau, butelka 0,5l - prezent

Browar Krug-Brau znajduje się w mieście Waischenfeld-Breitenlesau w Bawarii, a dokładniej w Górnej Frankonii. Został założony w 1834 roku i cały czas jest własnością rodziny Krug. Przy browarze mieści się karczma i hotel. Śliczna etykieta i jeszcze ładniejszy kapsel przedstawiają budynek browaru/karczmy. Z istotnych danych jedynie zawartość alkoholu 5,5%.

Barwa: brązowo miedziana, piwo klarowne.

Piana: początkowo wydawała się kiepska – grubo ziarnista, szybko opadła do kozucha. Ten jednak okazał się bardzo trwały i solidny, kremowy, a co więcej krążkuje. 0.25/0.5

Zapach: słody, karmel, ale i nieco mokrego kartonu, który psuje efekt. 0.25/1

Smak: bogaty w słody - czuć zarówno słody jasne jak i ciemne. Do tego silny i przyjemny karmel z odrobiną czekolady, której intensywność wraz z ogrzewaniem się wzrasta i dominuje, w tle delikatne owoce. Goryczka na średnim poziomie. Piwo treściwe i aksamitne śmiało można o nim powiedzieć iż jest deserowe i świąteczne zwłaszcza, że po ogrzaniu pojawia się nawet delikatna nuta korzenna. Jedyny mankament to leciutki karton. 6.25/8

Stosunek ceny do jakości: wątpię, aby było do kupienia w Polsce, mimo wszystko gdyby udało się wam je spotkać, możecie śmiało kupować. 0.5/0.5

Spodziewałem się klasycznego marcowego, a jest to bardziej klasowy dunkel, co mnie bardzo cieszy, gdyż za tym pierwszym stylem nie szaleję.

Bock Bier, Niemcy, Bayereuther Brauhaus, butelka 0,5l – prezent


Bayereuther także znajduje się w Górnej Frankonii w miejscowości Bayreuth. Browar powstał w 1857 roku i jak na tamte czasy był spory i nowoczesny. Z browarem związany był słynny kompozytor Richard Wagner.

Barwa: miedziana w zasadzie piwo klarowne.

Piana: o średniej obfitości i ziarnistości, szybko pozostaje po niej jedynie dziurawy kożuch. 0/0.5

Zapach: słody, karmel, ale i nieco mokrego kartonu, który psuje efekt. 0.25/1

Smak: silnie słodowy, słodki, owocowy z wyraźną pikantnością przywodząca na myśl przyprawy. Goryczka zarysowana wyraźnie jednak utrzymuje się na niskim poziomie, wyczuwalne delikatne nuty trawiaste. Treściwe. 5.25/8, a patrząc przez pryzmat tylko koźlaków to nawet więcej.

Stosunek ceny do jakości: jak nie przepadam za koźlakami to tego wypiłem ze smakiem, piwo warte spróbowania. 0.5/0.5

Uwagi: jeżeli mnie smakuje, to miłośnicy koźlaków będą albo zachwyceni, albo zniesmaczeni :)

ps. Robert dużo lepszy od Bock'a z Schonramer'a :)

Dobrze co jakiś czas oderwać się od rewolucyjnej zawieruchy i skosztować piw klasycznych. Warto jednak poszukać właśnie takich piw z małych browarów z tradycjami, których piwa są zdecydowanie smaczniejsze od tych powszechnie dostępnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz