niedziela, 15 grudnia 2013

Kalendarz adwentowy 5: Świąteczne Okocim

Zaległe okienko w kalendarzu - nr. 5 - notatki z degustacji robione podczas świątecznych porządków, dlatego publikacja z opóźnieniem i zdjęcie z placu boju ;)  

Świąteczne, Polska, Okocim, butelka 0,5l - ok 3,50 zł

Po sukcesie serii piw Książęcych warzonych w browarze Książęcym w Tychach, konkurencja postanowiła również wypuścić serię piw nawiązujących do piwowarstwa rzemieślniczego, regionalnego. Przed Świątecznym ukazały się dwa piwa z serii piw sezonowych Okocim, których jakość i cena były wręcz koszmarne i pominę je milczeniem, gdyż swoje już napisałem wcześniej w tym temacie. Dzięki tej inicjatywie do sklepów trafiło piwo Świąteczne z etykietą stylizowaną na piwa regionalne. Ba! Nie tylko stylizowane, a wręcz jak usłyszałem o Świętojańskim od właściciela jednego ze sklepów: "to jest piwo regionalne!" jak regionalne jak pisze Okocim :> "yyyy bo tak przedstawiciel kazał nam mówić". Jednak wracając do tematu etykieta jest ładna, tradycyjna i prosta. Istotnych informacji jest: 7% alkoholu, 16,1% ekstraktu, " piwo ciemne o smaku korzennym, dosładzane".


Barwa: brązowa, z czerwonymi, elementami.

Piana: średnio obfita, drobnoziarnista, znaczy szkło. 0.5/0.5

Aromat: nuty owocowe (śliwka, wiśnia), przyprawowe, korzenne, odrobinę sztuczny, ale przyjemny. 0.5/1

Smak: słodkie śliwki, karmel, nieco nut korzennych, czekoladowych, przyprawy. Słodkie, aczkolwiek jest to słodycz przyjemna. Goryczka niska. 4/8

Stosunek jakości do ceny: cena do zaakceptowania, a piwo jak za takową przyjemne. 0.5/0.5

Ocena ogólna: 5.5/10
 
PŚ: -4 w swojej powszechności i pospolitości czuć, że piwo jest świąteczne.

Piwo smakuje dość naturalnie, ma w sobie cechy piwa świątecznego i zwyczajnie jest smaczne jak na koncern. Pozostawia w tyle grzańce Książęce i Harnasia, a nawet Tatrę, która do tej pory była liderem na rynku koncernów.  Dla jasności nie jest to piwo na poziomie dobrych regionalnych, ale jak na produkt koncernowy jest przyjemne i warte swojej ceny.

1 komentarz: