czwartek, 1 sierpnia 2013

Międzynarodowy Dzień IPA - Pelikan od latającego Nomada!

Pelikan, Czechy, Nomad, butelka 0,5l - 10,50 zł

Z okazji Międzynarodowego dnia IPA wszystkim piwoszom życzę chmielowej ekstazy z India Pale Ale! Publikuję recenzję nieco zaległą, ale wartą przeczytania i wyróżnienia właśnie w to święto.

Pelikan to IPA chmielone czeskim i amerykańskim chmielem (Chinook, Cascade). Etykieta śliczna z tytułowym pelikanem, zawiera komplet informacji. Dowiadujemy się min. że piwo było uwarzone we współpracy z piwowarem Darrenem Welchem z Oregonu, zawiera 16% ekstraktu, 7,8 alkoholu, a goryczka wynosi aż 100IBU jest niepasteryzowane, niefiltrowane.

Barwa: jasno złote, spore zmętnienie. 0.5/0.5

Piana: wysoka, drobnoziarnista, o białej barwie, bardzo sztywna, trwała. Delikatnie znaczy szkło. 0.5/0.5

Zapach: cytrusowy, chmielowy, biszkoptowy, bardzo przyjemny. 0.5/0.5

Smak: intensywne cytrusy z grejpfrutem i lekką mandarynką, delikatne nuty trawiaste/ziołowe, ciasteczkowe. Goryczka faktycznie silna (dla osób nieprzywykłych wręcz potworna) może mieć 100 IBU, odkłada się na podniebieniu i języku. Z jednej strony słodki nieco miodowy, ale wyczuwalna jest też cytrusowa kwaskowatość. 7,5/8

Stosunek ceny do jakości: jedna z najlepszych IPA jakie piłem, warta swojej ceny 0.5/0.5

Uwagi: bardzo pijalne, nieco orzeźwiające, WSPANIAŁE.

Ocena: 9.5/10

Ps. osobiście IPA Day uczczę nową warką Oto Mata IPA i Rowing Jackiem. Należy pamiętać również iż dla nas Polaków dzisiejszy dzień jest ważny jeszcze z innego powodu dlatego CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz