piątek, 1 grudnia 2017

Z dyńki!

Ten rok niestety nie obfitował w piwa dyniowe, udało mi się zakupić tylko 3 trunki w tym stylu… Ten smutny obraz tego pięknego stylu wygląda następująco…Na pierwszy ogień poszła Pinta miesiąca października, Pumpit Alt, dyniowy alt, brzmi ciekawie, ale smakuje gorzej. 11,5 BLG, 5% alkoholu.

Barwa ciemno rubinowa  - jesienne liście. Piana smętna, ale trwały kożuch. 

Aromat owoców z kompotu, odrobina słodu i karmelu. 

W smaku wyraźnie słodowe z nutami karmelu. Dynia wyczuwalna pulpowo-pestkowa. Wyraźnie brakuje przypraw - brakuje w smaku, bo w zasypie ich nie było. Całość okraszone sporą ilością owoców z kompotu. Goryczka średnia, lekko zalegająca. Słodkie, ale lekko pieprzne . 

Dziwne, jakoś nie trafiła do mnie ta kompozycja.

Ocena ogólna: 7/12
(Wygląd: 0.25/0.5; Zapach: 1.5/2.5; Smak: 4.75/8; Cena/Jakość: 0.5/1)

Kolejny przedstawiciel to ART+ 13, czyli kolejne piwo kooperacyjne wrocławskiego Stu Mostów, tym razem autorami pierwszego piwa dyniowego w Polsce, czy z browarem Pinta. 14,5 BLG, 5,6% alk., pieczona dynia, pszenne i żytnie pieczywo, przyprawy.

Ładna etykieta, lekko zamglone złote piwo i niska piana z trwałym kożuchem.

Śliczny aromat! Cynamon, imbir, kardamon, gałka muszkatołowa, goździki, delikatny słód, karmel.

W smaku przyjemna słodowa podstawa, lekkie pieczywo, karmel i moc przypraw – cynamon, gałka, imbir, goździki, czyli to co najlepsze! Fajny posmak banana, lekka nuta dyni. Piwo słodkie, gładkie, goryczka niska.

Bardzo udana interpretacja stylu, klasyczna i elegancka, pełna smaku, ale również delikatności. Jeżeli dodamy do tego dobrą cenę, to wyłania się piwo zdecydowanie warte zakupu.

Ocena ogólna: 9.5/12
(Wygląd: 0.25/0.5; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.25/8; Cena/Jakość: 1/1)

Na koniec lokalnie, czyli browar Na Jurze i ich Cukierek albo psikus! Pumpkin ale z dodatkiem kurkumy, kardamonu, gałki muszkatołowej, imbiru i papryczek habanero. Obok pieczonej dyni, również banany, 7% alkoholu.

Etykieta brzydka, piwo ładne! Złoto-pomarańczowe, z ładną i trwałą pianą.

W zapachu brakuje intensywności, dominuje dynia i imbir, gdzieś spod spodu wydobywa się odrobina słodu i przypraw.

Pierwsza myśl po pierwszym łyku? Intrygujące. Jest sporo dyni, ostrość imbiru i papryczek (przy czym nie jest piekące), nieco kardamonu i sporo słodu z lekkim karmelem. Przyjemna słodycz pieczonych bananów w tle. Goryczka średnia, chmielowa.

Ocena ogólna: 8.25/12
(Wygląd: 0.5/0.5; Zapach: 1.5/2.5; Smak: 5.5/8; Cena/Jakość: 0.75/1)

Przyjemne, acz piłem lepsze – na 1 miejscu zdecydowanie ART+13, Psikus na drugim, a Alt to piwo nieudane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz