wtorek, 29 sierpnia 2017

Przegląd Porterów Krajowych 29: 9 Porter, Jabłonowo

Kolejna nowość wśród Czarnych Pereł Polski. Z serii Manufaktura Piwa Browar Jabłonowo zaprezentował 9 Porter, czyli Porter Bałtycki leżakowany w browarze przez dziewięć miesięcy.

W zapachu palony słód, karmel, nieco czekolady i ciemnych owoców.

Smak bardzo pozytywnie zaskakuje! Pumpernikiel, karmel, sporo słodu w tym palonego, mleczna czekolada, a do tego świetne nuty utlenienia – potężne śliwki i rodzynki! Przyjemne ciało, spora słodycz łamana przez palony słód, który stanowi również podstawę goryczki. Po ogrzaniu wychodzi kawa, a paloność rośnie co uznaję za minus.

Niesamowicie solidna pozycja! Jestem zaskoczony, ale po triumfie Śliwki z Tuby/lub bez to w sumie nie powinienem się dziwić.

Ocena ogólna: 9/12
(Wygląd: 0.25/0.5; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 1/1)

Dziś zamiast listy piw z serii, będzie bonusik:

Mam spory dystans do browaru Stu Mostów i zasadniczo nie kupuję ich piw, ale cynamon to cynamon… Piwo z serii Salamander Barrel Agde – Cranberry Sour Ale Cinnamon and Citrus Bourbon BA 2017.

Barwa bursztynowo-złota, piany praktycznie brak.

Nie wiem co tu się dzieje, ale piwo pachnie jak sok z pomarańczy z cynamonem! Żurawina w czystej postaci jedynie w tle. Pachnie to wspaniale i kojarzy się ze świętami.

W smaku ponownie super uderzenie cytrusów, już nie tylko pomarańczy z cynamonem i odrobiną wanilii. Wyczuwalna jest lekko biszkoptowa warstwa słodowa, granat oraz żurawina. Piwo jest silnie kwaśne w czystej formie. Goryczka niska. Wytrawne, rześkie, pijalne. Wpływ beczki bardzo znikomy, podejrzewam, że użyto beczek już używanych, co czyni BA picem.

Świetne, jeden z najlepszych krajowych kwasów, a do tego idealnie wpisuje się w mój gust.

Ocena ogólna: 9.75/12
(Wygląd: 0.25/0.5; Zapach: 2.25/2.5; Smak: 6.25/8; Cena/Jakość: 1/1)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz