niedziela, 6 sierpnia 2017

Para z Grodziska

Browar w Grodzisku Wielkopolskim (Fortuna II) wypuścił na rynek dwa nowe piwa w rewolucyjnych klimatach. Do tego trafiły one do Żabek w bardzo przystępnych cenach (ok 5 zł).


Grodziska APA - APA na polskich chmielach... Słabo to brzmi, Grodziskie  Polish Pale Ale było by w sam  raz, a tak jest powód do kpin. Do fermentacji wykorzystano szczep drożdży do grodzisza. 12.5 BLG, 5,2% alkoholu i 32 IBU.

Jak na browar regionalny, bardzo ładna etykieta. Barwa trunku bursztynowa w stronę miedzianej, piwo przyozdobione bardzo ładną, obfitą, drobną pianą. W zapachu słód, karmel, cytrusy, owoce, lekkie biszkopty - poprawny, acz nie porywający. W smaku podobnie: słodowo-karmelowa podstawa,  biszkopty, delikatny miód wielokwiatowy, cytrusy, herbata, owoce. Wysoka jak na styl i zalegająca, acz przyjemna goryczka.

Bardzo solidny średniak, co przy niskiej cenie i dostępności w Żabkach, czyni je bardzo atrakcyjnym przy wszelkich grillach, czy innych ławeczkach.  Pijalne.

Ocena ogólna: 7.25/12
(Wygląd: 0.5/0.5; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 5.25/8; Cena/Jakość: 0.75/1)

Drugim piwem jest Grodziska White IPA z zieloną herbatą Sencha Earl Grey, drożdże grodziskie, 14 BLG, 6% alkoholu i 40 IBU.

Na etykiecie ten sam wzór, ale jeszcze ładniejsza kolorystyka, piwo "słoneczne" opalizujące, obfita biała piana jest trwała i ładnie oblepia szkło.

Świetny aromat - odrobina słodu i chmielowa moc! Cytrusy, tropiki, białe owoce!

W smaku ponownie delikatna słodowa podstawa i dominujący chmiel z charakterystycznymi "cebulkowymi" posmakami. Do tego ananas, cytrusy (zwłaszcza cytryna), czerwone i białe owoce, nafta. Chmielowy miszmasz uzupełnia delikatne haribo. Goryczka średnia, minimalnie cierpka.

Zielona herbata obecna w smaku i zapachu, ale nie jest moim pierwszym skojarzeniem. Możliwe, że to najlepsza IPA w swoim przedziale cenowym w kraju. Do tego rześka, pijalna i co oczywiste bardzo smaczna. Zdecydowanie przerasta APA, co zmniejsza wartość pierwszego piwa, gdyż kosztują tyle samo.

Ocena ogólna: 9.5/12
(Wygląd: 0.5/0.5; Zapach: 2/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 1/1)

Jeżeli już przy Fortunie jesteśmy, to kraj obiegła informacja o współpracy z belgijskim Boon. Dla mnie najfajniejszą opcją byłby bland lambica z grodziszem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz