środa, 26 lipca 2017

Urodzinowe specjały: Paradox Islay, BrewDog

26 lipca to od kilku lat dzień degustacji kolejnej wersji Paradoxa - najlepszego RISa od Szkotów z browaru BrewDog. Tym razem piwo trafiło do beczki po szkockiej whisky z Islay. 


Islay to słowo kluczowe, bo problematyczne. Do tej pory mieliśmy beczki z konkretnych destylarni, teraz jest podany jedynie region z którego pochodzi beczka, gdyż Isley to wyspa-region na której znajduje się kilka destylarni, specjalizujących się głównie w whisky torfowych. Samo piwo pozostaje bez zmian, czyli Russian Imperial Stout o mocy 15%. Zawartość butelki ma nieco ponad rok.

Wizualnie czarne piwo z niską beżową pianą, która szybko znika. Sama butelka ponownie trafiła do pudełka, za co oczywiście płacimy, ale wygląda to dobrze, chociaż stara szata miała w sobie więcej elegancji. 

Zapach? Torf, torf, TORF! Dębina, kokos, mleczna czekolada stanowią tło. Po ogrzaniu lekkie wiśnie, śliwki. Ktoś powie, że mało, że całkowicie dominuje torf i pewnie będzie miał rację, ale ta dominacja jest świetna!

Ktoś z Was pił asfalt, lub smołę? Jeżeli chcecie się przekonać jak to jest to kupcie sobie to piwo! Ja sobie smak tych cieczy tak wyobrażam. Gęste, niesamowicie intensywne, absolutnie torfowe co jeszcze wzmacnia dębina i palony słód.  Niesamowite wrażenie! Z beczki jest również kokos, whisky, uzupełnia to mleczna i gorzka czekolada, nieco ciemnych owoców, zwłaszcza wiśni. Goryczka niska. Alkohol mocno grzeje w przełyku, ale jest bardzo szlachetny i przyjemny, jest w nim moc whisky. Wysycenie niskie, trunek typowo degustacyjny.

Ocena ogólna: 10.5/12
(Wygląd: 0.5/0.5; Zapach: 2.25/2.5; Smak: 7/8; Cena/Jakość: 0.75/1)

Najbardziej beczkowy z Paradoxów - piwo bardzo różne od poprzednich. Tutaj mamy dębinę i przepotężny torf, które absolutnie zawładnęły smakiem! To piwo tylko dla maniaków szkockiej whisky i torfowych piw. Ja należę do tych drugich i mówię hit! O ile BrewDog to już kolos, który z "craft beer" ma niewiele wspólnego, to limitowanymi, beczkowymi piwami nadal potrafią imponować, a krajowym browarom rzemieślniczym jeszcze nieco brakuje do tego poziomu! O ile po zeszłorocznej degustacji miałem wątpliwości co do kontynuowania serii to po tej zapał wrócił :)

Seria Paradox:
Urodziny 2013 - Jura
Urodziny 2014 - Isle Of Arran
Święta 2014 - Christmas 2012 - Rum

Urodziny 2015 - Heaven Hill
Urodziny 2016 - Compass Box
Urodziny 2017 - Islay
Urodziny 2018 - ??? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz