niedziela, 19 marca 2017

Bamberg - zamek i piwo


Bamberg to europejska stolica browarów z najsłynniejszymi wędzonkami świata, a do tego najsłynniejsza słodowania świata, zabytkowe miasteczko wpisane na listę UNESCO i zamek! Mało jest ciekawszych miejsc na weekendowy wyjazd! Tradycyjnie jednak nic nie poszło zgodnie z planem... 

 

Potężne mury i sucha fosa

...kilka kilometrów piechotą w podziemnym tunelu w Pradze, eskorta radiowozu, zdjęcie do google maps, popsute auto, ekskluzywny hotel za 20 euro i kilka innych czynników pokrzyżowało nam szyki. 

Wspomniane wyżej wydarzenia spowodowały, że do browaru dotarliśmy w okolicy godziny 23, kiedy już kuchnia była zamknięta, a obsługa szykowała się do zamknięcia lokalu. Wymarzona golonka i wędzona biesiada niestety nie wypaliła. Uniemożliwia to rzetelną ocenę i zmusza do ponownego odwiedzenia tego pięknego miasteczka, dlatego o browarach Bambergu nie będzie nic. Wczesnym, zamglonym rankiem następnego dnia udało się zwiedzić zamek z którego prezentuję kilka fotek.

Ratusz na wodzie
Nazwa strony jednak zobowiązuje, dlatego nie tylko zamek, ale i piwo będzie.

Trzeba zaznaczyć, że piwo nie byle jakie, bo bardzo ciężkie do trafienia, pierwszy raz dostępne w Polsce Schlenkerla Fastenbier. Warzone jedynie raz do roku na czas Wielkiego Postu. Niefiltrowane Lentbeer, 5.5% alkoholu.

Etykieta z klasycznym wzorem i dedykowaną kolorystyką. Rubinowo czerwony trunek przyozdobiony piękną, drobną, obfitą pianą, która wspaniale oblepia szkło.

W zapachu oczywiście dominuje wędzonka: szynka, drewno, przypalona nad ogniskiem kiełbasa. Podbudowa silnie słodowa z ciemnymi owocami, przy zachowaniu lagerowego profilu.

W smaku ponownie wędzona szynka, ognisko i przypalona na nim kiełbasa, popiół. Słodkie suszone owoce i słód stanowią solidną podstawę. Goryczka na średnim pułapie intensywności, bardzo delikatnie chmielowa. Gładkie, bardzo pijalne.

Wspaniałe piwo, które uosabia wszystko co powinien mieć wędzony lager. Prawdziwie wędzony, bardzo silnie, bezkompromisowo i najbardziej intensywnie, że wszystkich piw browaru.Ocena ogólna: 10.25/12
(Wygląd: O.75/0.75; Zapach: 2.25/2.5; Smak: 6.5/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Zamglone miasto widziane z zamkowej wieży
Do tej pory opisany był: Marzen i Urbock, chociaż myślałem, że był jeszcze dopplebock i weizen... Trzeba będzie nadrobić.

Sam zamek Altenburg znajduje się na najwyższym wzniesieniu w okolicy i w zdecydowanej większości jest rekonstrukcją. Dawniej pełnił rolę obronną, następnie był więzieniem, aby ostatecznie stać się restauracją. Zwiedzanie jest bezpłatne, jedynie wchodzą na wieżę należy wrzucić bodaj pół euro do stojącej skarbonki. Zasłynął również z mieszkającego tam niedźwiedzia, po którym została klatka i "pluszak".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz