piątek, 3 lutego 2017

Przegląd RISów krajowych 9: NutCracker - Deer Bear/Whisker

Piwne premiery 2017 - czas - start! Pierwsze premiery, a do tego to dwa RISy od debiutujących na blogu browarów!*


Imperial Coffee Milk Stout w podwójnej dawce uwarzyły browary Deer Bear i Whisker Beer w Wąsoszu. Oba piwa mają 10% alkoholu i 25 BLG, oraz dodatek kawy i laktozy. 

Na początek wersja klasyczna, czyli Cracker

Barwa czarna, piana średnio obfita, początkowo zdaje się ładna, ale bardzo szybko redukuje się praktycznie do zera.

W zapachu absolutna dominacja kawy z pod której wydobywa się nieco czekolady, ciemnych słodów i odrobina alkoholu.

Hmm w smaku jest ciekawie bo nietypowo. Silna czekoladowa słodycz i intensywna kawa, podbite przez alkohol sprawiają wrażenie jakiegoś likieru co uwiarygadnia niskie wysycenie i spore ciało. W tle nieco ciemnych owoców i palonego słodu. Alkohol minimalnie grzeje w przełyk, goryczka niska.

Nieco jednowymiarowe, ale intensywne i bardzo fajnie kawowe piwo.

Ocena ogólna:
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

NutCracker to wersja wzbogacona o aromat orzechowy.

Etykieta śliczna, acz wyraźnie inspirowana piwa z walijskiego Tiny Rebel. Barwa czarna z brązowymi przebłyskami, piana niska, beżowa, ale utrzymuje się tylko pierścień.

W aromacie potężna dawka orzechów podbudowanych nutami kawy, nieco mlecznej czekolady i  niepotrzebny chmiel. Zapach intensywny, wyrazisty i sztuczny, co nie oznacza, że szczególnie zły.

W smaku orzechowe Prince Polo - to w mlecznej czekoladzie. Serio to ten wafelek w płynie! Wzmocniony bardzo fajną dawką kawy, delikatnym palonym słodem i nutką chmielu, która przy ogólnej słodyczy nie przekłada się na wysoką goryczkę. Alkohol bardzo dobrze ukryty. Osoby nieco starsze mogą skojarzyć to piwo z czymś zwanym kiedyś blokiem - taka PRLowska słodycz orzechowo wafelkowa, wizualnie nieco podobna do chałwy.

Fajna tekstura, dobrze dopasowane wysycenie i poziom słodyczy. Polskie Omnipollo bez dwóch zdań, piwo sztuczne, ale smaczne. Odległe od kraftowych idei, ale jeżeli akceptujecie takie podejście i nieco sztuczności w smaku to taki wafelek w płynie będzie Wam smakował.

Ocena ogólna: 8.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 5.75/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

* Byłem pewny, że debiutuje tylko jeden, ale wyszło na to, że tekst o piwach z Deer Beard gdzieś przepadł... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz