czwartek, 19 stycznia 2017

Kalendarz Adwentowy 22: Gordon Xmas + Too Young To Be Herod

Czas wreszcie skończyć edycję 2016 Kalendarza Adwentowego! W przedostatnim odcinku kolejne piwo z Belgii i nieco zmodyfikowana wersja Heroda z dodatkiem tonki!


Gordon Xmas to piwo świąteczne raczej tylko z etykiety, gdyż jest klasyfikowane jako  Scotch Ale i podobno pierwotnie było warzone właśnie w Szkocji, ale po upadku tamtejszego browaru receptura przeszła w ręce browaru John Martin, warzącym w belgijskim Palm. Gordon to nazwisko szkockiego klanu i niejaki hołd dla niego. Z danych tylko alkohol - 8,8%.

Wizualnie wszystko super: ładna etykieta, oryginalny kapsel, obfita, znacząca szkło piana, miedziano-rubinowa barwa piwa.

W aromacie ogromna porcja słodu i karmelu, okraszona nutą "belgijskich" przypraw od drożdży. W tle nieco suszonych owoców.

W smaku bardzo dużo słodu, karmelu i odrobina ciemnego pieczywa. Do tego rodzynki, suszone owoce, cukier kandyzowany, nuty przypraw od drożdży. Piwo o sporej pełni i słodyczy, którą kontruje jak na styl wysoka goryczka.

Do bólu klasyczne, nieco nudne, ale na tle innych belgijskich świąteczniaków wypada całkiem nieźle. Najfajniejsze są rodzynki. Nasuwa się porównanie do Fest Buby, która by ten pojedynek wygrała!

Ocena ogólna: 8.75/12
(Wygląd: 0.75/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 5.75/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Sam nie wiem, czy to piwny bonus, czy kolejne okienko w KA:

Tegoroczny Too Young To Be Herod z browaru Artezan, różni się od edycji wcześniejszych, dlatego wersja 2016 zostanie przedstawiona we wpisie. Do klasycznych dodatków skórki pomarańczy i ziaren kakaowca dodano ziarna tonki.

Etykieta nieco zmieniona, fajnie skomponowana. Piwo czarne, piana bardzo szybko znika.

W zapachu absolutnie dominuje czekolada, w tle nieco zboża, paloności, tonko-wanilii. Po ogrzaniu wychodzi pomarańcza.

Gorzka czekolada, praliny, zboża, palony słód, delikatny słonecznik, gorzka kawa. Pomarańcze bardzo fajne, bardziej świeże niż skórka, w tle ciemne owoce. No i ta tonka - ni to wanilia, ni to migdały, a nawet kokos. To moje drugie piwo z tym dodatkiem i ponownie tonka daje radę! Goryczka niska, minimalnie ziołowa. Piwo jest pełne, słodkie i bardzo dobre!

Świetne piwo! Ciężko ocenić czy lepsze od wcześniejszych wersji, bo wymagania rosną, ale jest to chyba najlepszy krajowy FES i TOP 10 premier w 2016 roku. 

Ocena ogólna: 10/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.75/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz