czwartek, 29 grudnia 2016

Kalendarz Adwentowy 19: Holiday Ale - Nogne, Stone, Jolly Pumpkin

Trzy słynne browary: norweski Nogne O i amerykańskie Stone i Jolly Pumpkin stworzyły serię trzech piw świątecznych, warzonych wspólnie kolejno w każdym z tych browarów. W moje ręce trafiło niestety tylko jedno z nich, uwarzone w Norwegii Special Holiday Ale.


Sama etykieta z motywem Trzech Króli i trzy browaru projektu ładnie spinają koncepcję. Piwo ma barwę rubinową przechodzącą w czerń i tylko piana tutaj kuleje.

Od razu po odkapslowaniu w pokoju unosi się aromat marmolady śliwkowej, rodzynek, szałwii karmelu, słodu i jeszcze jakiejś niezidentyfikowanej przyprawy, oraz jałowca.

Mieszanka przypraw i ziół jest bardzo trudna do rozszyfrowania. Doszukałem się jałowca, herbaty, szałwii, może to coś z Barcelony i nieco innych, niezidentyfikowanych. Potężna jest również owocność w tym piwie reprezentowana głównie przez czereśnie, śliwki, borówki, rodzynki. Podstawa to słody, głównie karmelowe, mleczna czekolada, lekkie ciasteczka i paloność, a w tle wanilia. Goryczka przyprawowa, średnio intensywna. Całość zdecydowanie słodka.

Bardzo oryginalne, a przy tym udane połączenie smaków! Piwo dla wielbicieli nut ziołowych i nowych smaków. Jedna z ciekawszych propozycji tegorocznego kalendarza!

Ocena ogólna:
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2.25/2.5; Smak: 6.5/8; Cena/Jakość: 0.75/.75)

Już po degustacji postanowiłem poszukać informacji na temat dodatków. Trafiłem 2 z 4. Na plus szałwia i jałowiec, a nie wyczułem kasztanów i kminku. O ile kasztany w smaku faktycznie były wyczuwalne to kminek nie zostawił po sobie śladu. 8.5% alkoholu.

Warto wspomnieć, że w tegorocznej edycji były już piwa świąteczne z Nogne O (figowo-morelowe IPA) i przyprawowy Imperial Milk Stout do Stone Brewing.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz