piątek, 16 grudnia 2016

KA 7/8: Delirium Noel/Black Bauble


Wspominałem już o wyjeździe i braku publikacji, dlatego czas nadrobić zaległości! Dziś podwójny wpis z dwoma świątecznymi trunkami. Wracamy do Belgii i pierwszy raz w tym adwencie odwiedzimy Danię.


Delirium Christmas / Noel, Huyghe Brewery
 
Ten świąteczny Belgian Strong Ale występuje pod dwoma nazwami Delirium Christmas, oraz Noel, jest to jednak to samo piwo. Wbrew powszechnemu przekonaniu Delirium to nie nazwa browaru, a serii piw. Sam browar to Huyghe, w którego historia jest długa, ale przez lata warzono tam min. pilsa, a nie „piwa belgijskie”

Piana niska, piwo ma barwę bursztynowo-rubinową.

Dużo słodu, karmel, guma balonowa, słabsze, ale przyjemniejsze suszone owoce, rodzynki,

Smak zaskakuję przeciętnością! Silnie słodowe i karmelowe, intensywna guma balonowa, a do tego mdła słodycz cukru kandyzowanego. Na plus suszone owoce, lekka skórka pomarańczy, delikatne przyprawy. Goryczka niska, wysycenie nieco wyższe niż średnie.

Poniżej oczekiwań, taki belgijski amber ale i nie mam ochoty pisać nic więcej…

Ocena ogólna: 6.75/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.5/2.5; Smak: 4.5/8; Cena/Jakość: 0.25/0.75)

Mam nadzieję, że gorzej już było…

Black Bauble, To Ol

Piwa z To Ol charakteryzują się niewielką ilością informacji na etykiecie i brakiem opowieści z mini związanymi. W tym wypadku dochodzi jeszcze brak świątecznych akcentów na etykiecie, ale wypisano tu sporo „X Mas, Santa, Christmas”, aby uznać je za właściwe do tej serii. Twórcy określili piwo jako Black Ale z kardamonem i skórką pomarańczy, 8% alkoholu.

Piwo czarne, piana obfita, brunatna, ładnie oblepia szkło.

W aromacie sporo pomarańczy, kardamon, delikatna paloność, kawa.

W smaku zaskoczenie! Po pierwsze bardzo przyjemna pełnia, a po drugie zaskakująco silna paloność! Pomarańcze równie silne, orzeźwiające, wyraziste jak sok, a nie skórka. Paletę uzupełniają gorzka kawa, czekolada i kardamon. Jest nawet skojarzenie z płonącym drewnem, acz nie jest to typowa wędzonka. Wraz z ogrzewaniem zaczyna przypominać wędzoną śliwkę. Goryczka średnia w stronę wysokiej.

Jeżeli święta kojarzą się wam z pomarańczami to będzie strzał w dziesiątkę! Bardzo przyjemne, choć mocno palone piwo. Spora pełnia i dobrze ukryty alkohol dodają mu uroku.

Ocena ogólna: 9.5/12
(Wygląd: 0.75/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.25/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz