wtorek, 20 grudnia 2016

KA 13/14: Piwnica Gawronów/Kocour

Bytom - kiedyś lider Górnego Śląska, obecnie miasto upadłe, pogrążone w kryzysie. Nie jest to miasto w którym spodziewałbym się browaru, ale takowy się otworzył! Niech to będzie jaskółka dla miasta o której powstanie osobny tekst, a dziś ich piwo świąteczne!


Pełna nazwa browaru to Minibrowar Piwnica Gawronów, a samo piwo nazwano po prostu Świąteczne. Z danych mamy 14 BLG i 5,7% alkoholu. Do piwa trafiła masa dodatków, których nie sposób spamiętać.

Barwa rubinowo-czerwona. Piana drobna, obfita, szybko redukuje się do solidnego kożucha ładnie znacząc szkło.

W zapachu dominują: skórka pomarańczy, goździki, cynamon, miód. Przypraw jest sporo i pachnie to dobrze.

W smaku dużo słodyczy, bardzo wyraźny miód. Przypraw jest sporo, wyróżnić można: cynamon, goździki, słodką i gorzką pomarańczę, słabsze pierniki, gałka muszkatołowa, imbir. Wyraźna słodowa podstawa. Goryczka niska, acz obecna. 

Pachnie i smakuje nieco jak grzaniec, ale w przypadku piwa świątecznego nie jest to wadą. Zdecydowanie na plus.

Ocena ogólna: 9.25/12
(Wygląd: 0.75/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 5.75/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Kocour od dawna jest jednym z głównych liderów czeskiej sceny kraftu. Jak łatwo z tego wywnioskować ich Christmas Ale powinien być co najmniej bardzo dobry. Danych mamy niewiele: 6% alkoholu, piwo półciemne. Oddaje to dobrze barwę piwa z ładnymi rubinowymi refleksami. Piana jest niska, utrzymuje się cienki kożuch.

W zapachu typowy czeski ciemny lager ze sporą ilością diacetylu. Rozumiem, że Czechy, ale to jednak kraft i piwo świąteczne!

W smaku jest tylko nieco lepiej - silny diacetyl łączy się z silnym karmelem - daje to silne nuty kojarzące się z Werther's Original. Jest słodowa podstawa, jakieś śladowe ilości przypraw. Goryczka średnio intensywna, nieco łodygowa, lekko zalegająca. Słodkie.

Piwo nie było drogie (ok 5 zł), ale jest zwyczajnie słabe, a do tego wadliwe. Nie polecam. Źle się dzieje w państwie czeskim...

Ocena ogólna: 5.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 0.75/2.5; Smak: 4.25/8; Cena/Jakość: 0/0.75)

2 komentarze:

 1. Czesi slyna z diacetylu i na podstawie kocoura stwierdzasz ze zle sie dzieje w panstwie czeskim ?

  Ja nie trawie naszych rodzimych "xmass ale". "Zwykle" piwo i dorzucone przyprawy. Takie piwa pojawiaja sie poza sezonem (rzadko bo rzadko) wiec urok xmass jest nijaki.

  Mogli by isc z eksktraktem mocno w gore zeby sie czyms wyroznic. A tak to oklepany jalowiec, skorki pomaranczy, cynamon, galka, imbir.

  Nuda

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie tylko na podstawie 1 browaru. Od dłuższego czasu dołuje Nomad i Matuska, a gdy spróbowałem BW od Raven to słów krytyki brakło ;)

  Co do świątecznych to kwestia gustu, ale opisanych przez Ciebie typowo przyprawowo-piernikowych piw dla mnie na rynku brakuje.

  OdpowiedzUsuń