czwartek, 3 listopada 2016

Przegląd porterów krajowych 24: Porter 180, Staropolski

Browar Staropolski nie należy do świata kraftu, dlatego ich Porter 180 niejednego zaskoczył. Parametry są obiecujące, gdyż zdecydowano się na wyższy ekstrakt 22 BLG, co zaowocowało alkoholem 9,7%.

Etykieta jest hmmm w sumie niezła, chociaż trzeba sporej elastyczności aby ją docenić. Niestety głupota definicji w której pomylono porter bałtycki z angielskim woła o pomstę do nieba! Piwo jest rubinowo-mahoniowe, przyozdobione średnio obfitą, beżową pianą.

W zapachu palony słód, zboża, mleczna czekolada, ciemne owoce, zwłaszcza wiśnie.

Smak również na plus! Śliwki, wiśnie w likierze, czekolada deserowa, mleczna, do tego palony słód z odrobiną popiołu i nieco nut zbożowych, karmelowych. Piwo jest słodkie, acz nieco cierpkie od palonych słodów z niską goryczką. Całość słodka, nieco alkoholowa. Po ogrzaniu uwydatnia się kawa, ale również alkohol

Dobry porter, zdecydowanie nie top 3, ale na plus. Piwo na pewno zyska na leżakowaniu, gdyż czuć w nim świeżość i potencjał. Butelka kosztowała 7-8 zł.

Ocena ogólna: 8/12
(Wygląd: 0.25/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 5.5/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Jako bonus piwo z browaru, który nie kojarzy się z nową falą piwowarstwa, ale w swojej nowej serii "warzy śmiało".

Sosnowe APA, (Warzy Śmiało) Miłosław

Pale Ale z dodatkiem pędów sosny, 12 BLG, 4,8% alkoholu i 37 IBU.

Ładna złoto-pomarańczowa barwa, piwo bliskie klarowności. Piana obfita, różnoziarnista, utrzymuje się gruby kożuch. Etykieta nie zachwyca.

W zapachu bardzo wyraźne i przyjemne nuty sosnowe, nieco nutek chmielowych, a do tego słód, karmel i lekki miód.

W smaku również czuć sosnowe nuty, wyraźne, acz nie przytłaczające. Fajny miód i leciutkie cytrusy z mango. Strona słodowa wyraźna z karmelem. Goryczka leciutko ziołowa, przyjemna, średnio intensywna.

Bardzo fajne pale ale, o dobrej dostępności i cenie poniżej 5 zł.

Ocena ogólna: 8.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 5.25/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz