środa, 5 października 2016

Syrop klonowy i piwo!

Syrop klonowy to przysmak kojarzący się głównie z amerykańskimi serialami i Kanadą. Od pewnego czasu zyskuje również sympatyków w Polsce co zaowocowało zainteresowaniem rodzimych piwowarów. Opisywałem już dwa piwa z tym dodatkiem: VooDoo i równie słynnego RISa Agamemnona.


Blame Canada to wspólne dzieło browaru Birbant i lokalu Chmielarnia. Jest to Foreign Extra Stout (19,1 BLG, 8% alk, 30 IBU) z płatkami dębowymi i syropem klonowym.W barwie bardzo ciemny brąz przechodzący w czerń, piana niska, bardzo szybko znika do zera.

W zapachu dużo (za dużo) karmelu, palony słód, syrop klonowy, czekoladki nadziewane. Po ogrzaniu minimalny diacetyl, co dobrze wpływa na karmel.

Palony, nieco kwaskowaty słód, karmel, bardziej kakao niż czekolada, melasa, czereśnie, orzechy. Syrop klonowy jest wyraźny, podobnie jak płatki dębowe i borubon, bo jako takiego Jacka nie poznaję. Pozostaje nawet nieco drzewny posmak. Goryczka niska. Słodkawe, pijalne, ale brakuje nieco ciała.

Bardzo dobre piwo, którego spora krytyka którą słyszałem wydaje się nieuzasadniona, chyba, że piwo zyskało mocno na leżakowaniu.

Ocena ogólna: 8.75/12
(Wygląd: 0.25/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Kloning to kolejne piwo z serii Pinta Miesiąca, oczywiście autorstwa browaru Pinta. Jest to Maple (czyli klonowy) Brown Porter o ekstrakcie 13.1 BLG, 4.9% alkoholu i 22 IBU.
Wizualnie nieco błotniste, bardzo mętne. Za to piana ładna, beżowa w miarę trwała.

W aromacie zboże, kawa inka, lekkie orzechy, na finiszu delikatna owocowość, może nawet syrop.

W smaku syrop klonowy jest już bardzo wyczuwalny i wnosi dużo słodyczy. Piwo silnie słodowe-zbożowe, acz nie palone. Nuty kawy zbożowej, owoców, może nawet rodzynki super współgrają z syropem. Jest również nieco ciasteczkowe, czekoladowe w stylu mlecznej czekolady. Goryczki prawie nie ma.

Pijalne, słodkie, bardzo przyjemne zwłaszcza z perspektywy nieco nudnego stylu.

Ocena ogólna: 9/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Piwa udowodniły, że ten dodatek jest ciekawy i zachęca do przetestowania w domowej warzelni, chociaż syrop tani nie jest... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz