środa, 28 września 2016

Sierra Nevada chmieli!

Pamiętacie amerykanów z Sierra Nevada Brewing? Do tej pory do Polski trafiały jedynie klasyczne ich piwa, tym razem mamy jednak, aż dwa nowoczesne i podobno bardzo intensywnie chmielowe piwa!


Hop Hunter IPA to efekt współpracy Sierra Nevada i hodowców chmielu, którzy podobno w nowatorski sposób pozyskują na farmach olejek ze świeżych szyszek chmielu. 6,2% alkoholu i 60 IBU.

Piana umiarkowanie obfita, trwała, piwo złote, minimalnie mętne.

W aromacie potężna dawka chmielu: cytrusy, żywica, białe owoce, zielone nutki. Słodowość niska.

W smaku zaskakująco lekkie. Dużo cytrusów, żywicy, lekkie zioła i białe owoce, śliwki mirabelki. To chmiele stanowią 90% smaku tego piwa. Pozostałe 10% to warstwa słodowa i płatki owsiane, które czynią piwo nieco gładkim, chociaż przy tak niewielkim ciele to bez znaczenia. Goryczka w okolicy deklarowanej, co pozwala cieszyć się smakiem, oraz chmielem z delikatną kontrą słodyczy.

Kolejne bardzo fajne IPA ze Stanów, lepsze od zdecydowanej większości krajowych IPA, ale niewiele więcej niż średniak jak na amerykańskie standardy. Stosunkowa niska cena zachęca do zakupu.

Ocena ogólna: 9.5/12
(Wygląd: 0.75/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.25/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Drogim chmielowym hitem, ma być ekstremalnie chmielone Imperial IPA Hoptimum. 100 IBU  i aż 10,4% alkoholu.


Butelka prezentuje się świetnie, również kapsel jest dedykowany pod to piwo, a nie browar jak w innych ich trunkach. Piana obfita, oblepia szkło, samo piwo miedziane.


Bardzo przyjemne, acz silne nachmielenie o ziołowym, minimalnie trawiastym profilu. W tle nieco karmelu i owoców.

W smaku za to zdecydowanie dominuje żywica, chociaż ziół i zielonych nutek też jest dużo. Delikatne owoce, cytrusy równoważą się z nutami słodowymi, karmelowymi i ciasteczkowymi. Goryczka jest wysoka, łamana przez sporą słodycz piwa i z tej perspektywy jestem w stanie uwierzyć w 100 IBU.

Dobre piwo, ale nieco źle skonstruowane. Potężne ciało i słodycz, a do tego intensywna goryczka i masa chmielu. Wydaje się super, ale coś tu minimalnie nie gra, może ten karmel w połączeniu ze słodyczą?

Ocena ogólna: 8.75/12
(Wygląd: 0.75/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 5.75/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz