środa, 7 września 2016

Przegląd porterów krajowych 22: Porter Jubileuszowy

Raz w blogerskim życiu postanowiłem być na czasie! Panie i Panowie bez przynudzania to na co wszyscy czekali - Porter Jubileuszowy z Cieszyna!


Pełna nazwa piwa to Porter ze Szwestką Jubileuszowy na 170 lecie Browaru Zamkowego w Cieszynie. Piwo leżakowało przez 18 miesięcy, 23 BLG, 10,5% alkoholu w końcowym etapie leżakowania z dodatkiem śliwki i płatków dębowych z beczki po whisky.

Piwo wywołało spory zamęt swoją ceną (butelka w tubie + szkło od 60 do 75 zł) co po niewartym swojej ceny Mentorze, czy częściowo popsutych porterach z Dukli nie może dziwić. Cena jest kosmiczna, ale płacimy za opakowanie, szkło, leżakowanie nieco dłuższe niż u wspomnianych delikwentów... Mimo wszystko, wydaje się przesadzona. Na szczęście jest Bracka Jesień i możliwość sprawdzenia piwa w wersji lanej za dużo mniejsze pieniądze to jest 0,3 za 20 zł lub 0,5 za 25 zł.

Piwo jest czarne, z brązowymi prześwitami pod światło. Piana niska, utrzymuje się tylko kożuch, który i tak jest mocno dziurawy.

W zapachu silne śliwki, rodzynki, przyjemny karmel, a po ogrzaniu mleczna czekolada i palony słód. Niestety są również minusy w postaci żelaza co jest dla Cieszyna normą, oraz dziwnej nuty kojarzącej się z suchym kartonem, kurzem, zaniedbanym strychem czy piwnicą.W smaku jest znacznie lepiej. Owszem palony słód miesza się z nutami żelaza, ale nie mamy już strychu. Jest za to śliwka, marmolada śliwkowa, która robi kapitalną robotę. Obok niej mleczna czekolada, mniej intensywna gorzka, rodzynki, przyjemny (i taki bywa!) karmel. Goryczka średnio intensywna, palona, ale coś chmielowego też w sobie miała. Whisky, czy wanilii nie czuć wcale, ale płatki dębowa zdają się wnosić nieco dębiny/taniny.

Co tu dużo pisać... Piwo bardzo dobre, warte spróbowania, ale w cenie lanego. Niestety w moim odczuciu nie jest to trunek za który płaciłbym takie kwoty, a tub czy szkieł nie zbieram. Na prezent ok.

Ocena ogólna: 9/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.5/2.5; Smak: 6.5/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75*)

O tym jak smakuje piwo warte zbliżonej kwoty przeczytanie w kolejnym wpisie :) 

1.  Cornelius (Baltic) Porter
2.  CiechanPorter 18 
3.  Grand Imperial Porter 
4.  Porter, Krajan
5.  Okocim Porter (wersja już nie warzona)
6.  Black Boss / Porter z Witnicy
7.  Porter Łódzki (mój nr 1 wśród piw w stałej sprzedaży)
8.  GrandChili
9.  Ciechan 22 
10. Raciborski Porter
11. Porter (bałtycki wędzony) 19
12. Jurajskie Porter Bałtycki 
13. Perła Porter Bałtycki
14. Imperator Bałtycki 
15. 55 Porter Bałtycki Wędzony 
16. 652 m.n.p.m.
17. Porter, Chmielarium
18. BałtykPacific, Baird Beer/Pinta
19. 5 porterów z Dukli
20. Jolly Roger Rum BA, Kraftwerk
21. Porter Bałtycki Wędzony Bourbon Barrel Aged


*dla ceny piwa lanego, butelka 0.25

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz