niedziela, 31 lipca 2016

Urodzinowe specjały: Paradox Compass Box, BrewDog

Obudzić się martwym w urodziny? Nie tym razem, ale pierwszy ze specjałów był naprawdę świetny, dlatego piąty już Paradox w moim dorobku będzie musiał udowodnić swoją wartość i sens kontynuowania tradycji celebracji urodzin z tym piwem!


Tym razem wspaniały Russian Imperial Stout ze szkockiego Brew Doga trafił do dębowej beczki po whisky od londyńskiego producenta Compass Box. Słowo "producent" zamiast "destylarnia" jest tutaj jak najbardziej na miejscu, gdyż firma skupuje i miesza trunki z różnych destylarni, a następnie sprzedaje je pod swoim logo.

Piwo jest pierwszym z tej serii w nowej oprawie, która nie wygląda tak dobrze jak w starych Paradoxach. W poprzednich oprawach było czuć tą ekskluzywność towaru, etykiety wyróżniały się znacznie spośród innych piw tego browaru. Co do pudełka to pisałem już kiedyś – fajny bajer, ale wolę płacić mniej za piwo, niż dopłacać do kartonika. RIS oczywiście czarny, przyozdobiony drobną, beżową i jak na styl trwałą pianą.

Aromat mówi wiele, w tym najważniejsze – to będzie świetne piwo! Potężna wanilia, delikatny kokos, szlachetna nuta whisky (niestety nie torfowej) to dzieło beczki. Do tego mleczna i gorzka czekolada, delikatna paloność, ciemne owoce, zwłaszcza wiśnie, rodzynki.

W smaku trwa wojna. Z jednej strony piwo jest gęste, bardzo słodkie, przepełnione nutami czekolady, zwłaszcza gorzkiej. Z drugiej bardzo silnie palone, co czyni je wytrawnym. W warstwie słodowej mamy również ciemne pieczywo w stronę pumpernikla. Zaskakuje wyraźna nuta suszonych pomarańczy. Whisky bardzo wyraźna, szlachetna, acz mocno podbudowana alkoholem, który silnie grzeje w przełyku. Oczywiście są ciemne owoce w postaci kwaskowatych wiśni, słodkich śliwek, rodzynek, lekki kokos, coś z figi.

Kolejny rok leżakowania nada temu piwu delikatności, spójności i usadzi alkohol. Już teraz jest świetne, ale to jeszcze nie to. Ceny nie pamiętam, ale było drogie, dużo droższe niż wcześniejsze edycje, dlatego pozycja tylko dla maniaków RISów. Do tego odnoszę wrażenie, że beczka dała najmniej z dotychczas degustowanych.

Ocena ogólna: 10.25/12
(Wygląd: 0.75/0.75; Zapach: 2.5/2.5; Smak: 6.75/8; Cena/Jakość: 0.25/0.75)

Seria Paradox:
Urodziny 2013 - Jura
Urodziny 2014 - Isle Of Arran
Święta 2014 - Christmas 2012 - Rum

Urodziny 2015 - Heaven Hill
Urodziny 2016 - Compass Box
Urodziny 2017 - ??? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz