sobota, 16 stycznia 2016

Przegląd porterów krajowych: 652 m.n.p.m. Podgórz

Dziś rozpoczęła się nowa świecka tradycja -  Święto Porteru Bałtyckiego! Akcja ma na celu celebrowanie i propagowanie czarnego złota, jakim niewątpliwie jest Porter Bałtycki, po Grodziszu najbardziej polski piwny styl. Mnie niestety zdrowie nie pozwala na wychylenie pokalu czy dwóch tego wspaniałego trunku, ale w ramach nadganiania zaległości leżakowany 12 miesięcy 652 z browaru Podgórz!


Położony 652 metry nad poziomem morza browar Podgórz wypuścił na rynek porter bałtycki (8% alk. i 20 BLG), który leżakował 12 miesięcy w browarze! W przypadku piw w tym stylu długie leżakowanie to powinność, niestety wiąże się to z kosztami, przez co na rynek często trafiają piwa zbyt świeże, co obniża ich walory smakowe. W tym przypadku to właśnie długie leżakowanie powoduje duże oczekiwania i brawa za odwagę i cierpliwość.
 
Barwa czarna. Piana beżowa, gęsta, bardzo drobna i trwała, acz niska.

W zapachu masa ciemnych owoców: wiśnie, śliwki, owoce kandyzowane, nieco orzechów i lukrecji. Całość mocno czekoladowa z muśnięciem śmietanki do kawy.Po ogrzaniu wychodzi paloność i kawa.

W smaku delikatny, pralinowy, czekoladowy deser, kojarzący się z budyniem niemieckim, co fajnie łamie wyraźna nuta palonego słodu. Wiśnie, śliwki może nawet lekko wędzone, morele i inne suszone owoce. Muśnięcie orzechów i lukrecji. Goryczki praktycznie brak, chociaż piwo nie jest przesadnie słodkie, jest nawet nieco palonej wytrawności.

Bogata i wspaniale ułożone piwo. Wzorcowy porter bałtycki. Jedynym do czego się przyczepię jest konsystencja - większe ciało i oleistość dopełniły by tego wspaniałego dzieła. Polecam. Co do ceny (lane 0,4l - 16 zł) to piwo leżakowane przez 12 miesięcy w tanku musi kosztować i na tym koniec dyskusji.

Ocena ogólna: 10.25/12
(Wygląd: 0.75/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6.75/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Pijcie portery i zachęcajcie do tego znajomych! Są tanie, są drogie, są łatwe i trudne do kupienia, są słodkie, są wytrawne, a nawet wędzone - każdy znajdzie coś dla siebie w tym wspaniałym i bogatym stylu! Zachęcam do zapoznania się z Przeglądem Porterów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz