czwartek, 14 stycznia 2016

Kalendarz Adwentowy 18: Ale Ciacho Edycja Świąteczna, Bednary

Opornie idzie nadrabianie zaległości... Końca nie widać, a już połowa miesiąca... Dziś Świąteczne Ale Ciacho z Bednar. Po nim jeszcze dwa piwa z serii świątecznej, gdyż pozostałe "numerki" gościły już na blogu w latach ubiegłych.

  
AleCiacho w wersji klasycznej wzbudziło mój entuzjazm, a jak będzie ze specjalną edycją świąteczną? Piwo nastręcza problemów już na samym początku, gdyż nie można doszukać się informacji o zawartości alkoholu (16,5 BLG), oraz zmianach i użytych dodatkach. Ogólnie w przypadku tego browaru z informacjami bywa ciężko... Konkrety w takim razie...

Barwa kompotu wiśniowego z podobną mętnością. Piana o średniej obfitości i trwałości, za to bardzo ładnie znaczy szkło. 

Cynamon, rodzynki, suszone jabłka, kandyzowane wiśnie, ogólnie owoce i pomarańcze. Coś pomiędzy ponczem, a kompotem świątecznym. Świetny aromat.

W smaku nieco gorzej, ale nadal bardzo smacznie. Dominuje kompot z suszu ze słodową podstawą i lekkim karmelem. Co jeszcze? Cynamon, skórka pomarańczy, delikatne nuty korzenne, są rodzynki, różnorodne suszone i kandyzowane, ale nie wędzone owoce. Lekka guma balonowa. Goryczka bardzo niska.

Jedno z lepszych piw w tej edycji kalendarza, ale mam wrażenie, że mogło być jeszcze lepsze... Warto popracować nad wyrazistością smaku, może nieco zwiększyć pełnię...

Ocena ogólna: 9.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2.5/2.5; Smak: 5.75/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Piwo jest zdecydowanie świąteczne, za co oczywiście plus.

Hmm jeszcze tak spontanicznie zakupione małe:

Krzysztof Kolumbus, Hopium, Culumbus + rozmaryn IPA, 15,2 BLG, 6,6% alk., 52 IBU

Piana słaba, barwa złoto pomarańczowa. W zapachu na pierwszy planie rozmaryn, ale dalej już amerykański chmiel z nutą granulatu, cytrusów, nieco białych owoców. Bardzo podobnie w smaku - dominuje rozmaryn, zioła, cytrusy, charakterystyczne nuty granulatu. W tle nieco słodu. Goryczka średniej intensywności. Fajne piwo, jeżeli lubicie rozmaryn to dajcie mu szansę, jeżeli nie to sami wiecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz