poniedziałek, 4 stycznia 2016

Kalendarz Adwentowy 16: Promocja, Antybrowar

Antybrowar gości na blogu po raz pierwszy, a jednocześnie jest to moja pierwsza degustacja ich piwa. Inicjatywa nie jest kolejnym kontraktowcem, a fizycznym browarem z Łodzi. Nie ma co ukrywać, że taka forma wzbudza większe zainteresowanie, dlatego sprawdzam co nam ugotowali. 


Zgodnie z obietnicą zaczynam nadrabiać, tym razem od końca, czyli brakujące kartki z kalendarza. 

Promocja to już czwarte piwo w dorobku Antybrowaru i w moim odczuciu pozycja najciekawsza z perspektywy stylu. Piwo zaklasyfikowane przez twórców jako winter warmer, czyli często spotykane w USA mocne, zazwyczaj warzone z dodatkami, rozgrzewające piwo na zimę. Tutaj rozgrzewać ma mocny alkohol (8,2% z 19 BLG), oraz mieszanka pieprzu, ziela angielskiego i cynamonu.

Rozgrzewacz ma barwę bursztynowo-miedzianą, jest lekko zmętniony, przyozdobiony średnio obfitą, kremową pianą, która delikatnie krążkuje. Jedynym minusem jest nieco z krótka trwałość piany.

W zapachu bardzo ciekawa mieszanka czerwonego agrestu, malin, liścia laurowego i cynamonu. Fajny aromat, w którym przez chwilę czułem niepokojącą nutę diacetylu, ale była to chyba zmyłka.

Dominują owoce, ale nie takie często spotykana, a w zaskakującej mieszance: czerwonego agrestu, malin i dzikiej róży. Wyraźny jest liść laurowy (przypomniała mi się taka sytuacja), delikatny cynamon, pieprz w smaku nie występuje, ale lekko pali w przełyku. W warstwie słodowej lekki karmel. Goryczka ziołowa, średnio intensywna.

Ocena ogólna: 9.25/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 6/8; Cena/Jakość: 0.75/0.75)

Nie jest to typowo świąteczne piwo, ale zimowe w pełni, dlatego takie zaszeregowanie wydaje się optymalne.

Picie tego piwa ma w sobie coś masochistycznego, ale jest to przyjemne uczucie! Do tego stopnia, iż żałuję zakupu mniejszej pojemności. Faktycznie fajnie grzeje w przełyku, podejrzewam, że w rozgrzewaniu spory udział ma pieprz.

Kalendarz Adwentowy 5: Christmas Ale, St. Bernardus
Kalendarz Adwentowy 6: Grand Champion 2015 
Kalendarz Adwentowy 7: Frosted Frog, Hoppin' Frog
Kalendarz Adwentowy 8: Winter Ale, Lervig

Kalendarz Adwentowy 9: Bożonarodzeniowe
Kalendarz Adwentowy 10: Nissefar Fatlagret, HaandBryggeriet
Kalendarz Adwentowy 11: PiS & Love, Birbant
Kalendarz Adwentowy 12: X-Rye, Doctor Brew
Kalendarz Adwentowy 13: Ale Zimowe, Jan Olbracht
Kalendarz Adwentowy 14: Flat White, Mikkeller 
Kalendarz Adwentowy 15: Saint No More 2015, AleBrowar i Σολο 
Kalendarz Adwentowy 24: Santa's Little Helper BA 2013 Port Brewing

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz