poniedziałek, 28 grudnia 2015

Kalendarz Adwentowy 15: Saint No More 2015, AleBrowar i Σολο

Saint No More zachwycił mnie tylko raz, w pierwszej edycji. Następne były przeciętne, zwłaszcza wersja z 2013, ta z 2014 była znacznie smaczniejsza, ale zdecydowanie nie świąteczna. Jak będzie w tym roku?


Piwo uwarzono we współpracy z greckim browarem  Σολο, którego właścicielem i piwowarem jest dobrze Wam znany Kjetil Jikiun ex Nogne O! Co wymyślono tym razem? Double Black Rye (żytnie) IPA o sile 8,7% alkoholu przy 20 BLG i 70 IBU.

Etykieta kolorystycznie nawiązuje do pierwotnej wersji, obrazem również jak w 2012 i 13. Piwo ma barwę bardzo ciemnego brązu. Piana niska za szybko redukuje się do resztkowego kożucha.

W aromacie ciemne, palone słody, cytrusy i nieco czekolady. Wraz z ogrzewaniem rośnie siła czekolady, pojawiają się ciemne owoce.

W smaku krem czekoladowy, sporo palonych słodów, cytrusy (kwaskowate, soczyste), ciemne owoce i lekkie orzechy. Fajne słodkawe, gładkie ciałko, które jest efektem żyta. Goryczka to faktycznie ok 70 IBU, tyle, że jest taniniczna, zalegająca i stanowi najsłabszy punkt piwa.

Dobre Black IPA, które nie ma nic wspólnego ze świętami.

Ocena ogólna: 8.5/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 1.75/2.5; Smak: 5.75/8; Cena/Jakość: 0.5/0.75)

Jako bonus ostatnia Pinta miesiąca, czyli bezglutenowa IPA o nazwie Gluten Tag. Piwo bezglutenowe, które nie jest jasnym lagerem to na pewno coś co osoby chore docenią i jest to trunek na rynku potrzebny. Wątpliwości budzi jednak forma promocji i sprzedaż jako Pinta miesiąca. Większość czekała na świąteczne, a dostaliśmy piwo skierowane do osób, które nie chodzą do multitapów i zwyczajnie nie dowiedzą się o tym piwie. Ja mam chłopaków z najstarszego browaru uczyć marketingu i biznesu? Trzeba było piwo zabutelkować i wyjść z nim do osób chorych! Jeżeli nie możesz spożywać glutenu to nie siedzisz w piwiarni, a jeżeli spożywasz to piwo nie jest dla Ciebie atrakcją...

Gluten Tag IPA nie będę oceniał w klasyczny sposób bo nie to jest tu najważniejsze. Po wszelkie parametry i potwierdzenie "czystości" odsyłam do producenta. Co do klasycznych danych: 14 BLG i 5,7% alk..

Piana obfita, trwała, pięknie oblepia szkło. Piwo bursztynowe, lekko mętne. Pachnie słodowo z dodatkiem cytrusów, swojskich owoców i trawy. Aromat niewiele różniący się od wielu krajowych IPA. W smaku słodowa podstawa jest nieco dziwna, trudna do określenia, a do tego klasyczny Pintokarmel. Są cytrusy i dużo swojskich owoców. Goryczka na dolnym pułapie średniej intensywności.

Z punktu widzenia maniaków kraftu piwo niewiele wnosi i absolutnie niczym się nie wyróżnia, ale z perspektywy chorych powinno być dużym plusem i zaskoczeniem względem jasnych bezglutenowych lagerów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz