sobota, 12 września 2015

Toruń - Qrdupel na polskim zamku!


Toruń, wspaniałe zabytkowe miasto słynące z pierników, Kopernika i krzyżackiego zamku stało się celem mojej kolejnej wyprawy. Nie jest to jednak jedyny zamek w tym mieście i na początek zabieram Was na wyprawę i degustację do zamku polskiego po drugiej stronie Wisły.Zamek Dybowski to zapomniana twierdza wybudowana za czasów Władysława Jagiełły jako przeciwwaga do zamku krzyżackiego w Toruniu. Tradycyjnie obrócona w ruinę w czasie Potopu. Do naszych czasów zachowała się imponująca grubością bryła obronna, ruiny są dzikie i niezabezpieczone przez co chodzenie po nich sprawia dużą frajdę, ale na górnej kondygnacji trzeba zachować szczególną ostrożność!


Droga na zamek jest bardzo prosta, przechodzimy mostem Piłsudskiego na drugą stronę Wisły (zamek widoczny z mostu), schodzimy na dół polną ścieżką, wchodzimy na dziką drogę leśną i idziemy cały czas prosto do celu.

Na drogę zabrałem zakupiony w toruńskim Sklepie Piwnym (pozdrawiam!) Qrdupel Oak Barrel z Chmielarium. Piwo leżakowane w beczce po hiszpańskim winie w zalakowanej butelce 0,33l (20 zł), 8% alkoholu, 19 BLG i 22 IBU.

Piana prawie się nie tworzy, w barwie opalizujący pomarańcz. Butelka z lakiem i zabawną etykietą prezentuje się przyzwoicie.

W zapachu sporo przypraw, skórka pomarańczy, nieco słodu i ogrom nut winnych.

Wino dominuje również w smaku. Jest silnie kwaskowate, lekko ściągające, z wyczuwalną beczką, odrobiną wanilii i nutką winogron. Oczywiście nadal przyprawowe z zestawem charakterystycznym dla wita, czyli kolendra i skórka pomarańczy. Alkohol świetnie przykryty, ciało spore ze słodkimi akcentami. Goryczka niska.

Cena wysoka, ale beczka ją uzasadnia. Natomiast czy dała wystarczająco dużo? Na pewno nutę dębiny i wina, ale wanilia jest bardzo słaba. Wydaje się więc, że zadanie spełniła i może po prostu piwo wlane do środka nie było wystarczająco porywające? Sprawdzę w najbliższym czasie, a toruńskiego pacjenta przy tej cenie nie polecam, ale i nie odradzam.

Ocena ogólna: 8.25/12
(Wygląd: 0.5/0.75; Zapach: 2/2.5; Smak: 5.5/8; Cena/Jakość: 0.25/0.75)

Niedaleko zamku znajduje się jeszcze jeden z fortów Twierdzy Toruń, niestety obecnie znajdują się tam zakłady produkujące serki topione i wstęp jest wzbroniony. Zobaczyć można za to otaczającą fort, w pełni sprawną fosę, co też stanowi pewną atrakcję.

Fosa fortu
 Zadowoleni z wycieczki? Ja tak, a i tekstów będzie więcej. Brazylijska przygoda w Golubiu, browar restauracyjny Jan Olbracht, zamek krzyżacki i toruński multitap! Tylko  z czasem i sprzętem jak zwykle problem...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz