wtorek, 16 czerwca 2015

Praskie browary: U Medvidku

Najsłynniejsze piwo z praskiej restauracji - browaru U Medvidku, czyli X33 na blogu już gościło 2 lata temu. Niestety nietypowe godziny otwarcia uniemożliwiły mi odwiedziny w samym browarze, ale co się odwlecze to...  Wpis krótki jak moja wizyta, ale upamiętnić ją warto.


Browar zlokalizowany jest w samym centrum Pragi, co wszystkim turystą powinno być na rękę. Trafić do niego nie jest jednak łatwo, gdyż znajduje się we wnętrzu innej, dużo większej restauracji przez co dostęp jest utrudniony i tylko dla wtajemniczonych. Z ulicy przypadkiem nikt tam nie trafi.


Wystrój jest bardzo klimatyczny, chociaż lokal jest niewielki. Cały sprzęt warzelniczy znajduje się na widoku. Niestety obsługa bardzo spięta, nie czuje klimatu browaru, a jedynie restauracji. Usiądź tu i tu, czekaj, aż podejdzie odpowiednia osoba, a zamówienie samego piwa chyba nie zostało dobrze odebrane. Wygląd super, ale za sztywne podejście do gości minus. W ofercie poza wspomnianym X 33 było jasne, półciemne i pszeniczne, czyli zestaw klasyczny, nierewolucyjny.

Z braku czasu i chęci u innych uczestników wycieczki ograniczyłem się do jednego piwa. Padło na lekką pszenicę z dodatkiem płatków róży Ruzenka/Rosie o niewielkiej zawartości alkoholu 3,9%.

Piana obfita, podobnie jak barwa z różowym polotem. Piwo silnie zmętnione, jak sok z owoców.

W aromacie dominują goździki, nuty kwiatowe, a w tle lekki banan.

W smaku wyraźne nuty słodu pszenicznego, silny goździk, sporo kwiatów - róża faktycznie dominuje. Piwo bardzo pijalne, orzeźwiające, idealne na lato.


Praga 2015:
1. Zamek Karlstejn & Zvikov RIS
2. Praskie browary: U Medvidku
3. Praskie browary: Benedict/Sv. Vojtech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz