środa, 4 marca 2015

Obiecanki cacanki, a Wam Nogne O!

Oj się porobiło... Obiecałem recenzję Deep Love, ba! Poszedłem do skrzyneczki, wygrzebałem, wypiłem, oceniłem i zgubiłem notatki. Szukałem, sprawdzałem, raz, drugi, trzeci i nie ma! Diabeł przykrył ogonem, albo pochłonęła plastikowa skrzynia z napisem "Papier". Tak, czy tak nie mam, ale ofiaruję Wam drugie piwo z tej serii uwarzone w Norwegii Chmiel Iunga IPA.


Współpraca AleBrowarowiczów z jednym z najlepszych browarów w Europie to ogromny zaszczy i wyróżnienie. Co więcej w wyniku tej współpracy powstały aż dwa piwa. W Gościszewie wspomniane Deep Love, a w Grimstad dzisiejszego pacjenta. "Jednochmiel" polska Iunga, pokaże ile warte są umiejętności, a ile chmiel, gdyż to w jego oparciu powstało HopSasa
 
Chmiel Iunga IPA, Norewgia/Polska, Nogne/AleBrowar, butelka 0,5l

Jak zawsze komplet danych: 6% alkoholu, 14% ekstraktu, 76,8 IBU, warka 1253, butelkowane 27.08.14, refermentowane w butelce, czym chmielone chyba wiecie. Jak ich nie kochać za taki zestaw!

Większość etykiet Nogne O jest taka sama, ale bardzo miło zobaczyć w logo biało-czerwone barwy. Piana drobna obfita, znaczy szkło, ale nie krążkuje. Piwo ma barwę jasnego złota z lekkim zmętnieniem. Wizualnie dumnie to wygląda :)

Do nosa dolatuje przyjemny zapach miodu wielokwiatowego, owoców z odrobiną ziół. Słodka woń łąki, kwiatów z odrobiną słodu.

W smaku również dominuje miód wielokwiatowy, co daje bardzo przyjemny efekt, do tego lekka trawa, owoce (śliwki mirabeli) i wyraźna słodowość. Piwo jest słodkie, ale przełamuje to chmielowa goryczka, na górnym pułapie średniej intensywności. Po ogrzaniu lekka pomarańcza przechodząca w grejpfrut. Na uwagę zasługuje duża pijalność. Patrząc z perspektywy innych PIPA wypada bardzo dobrze i wstydu Polsce nie przynosi, jednak Amerykanie mogą spać spokojnie.

W kwestii ceny mam spory niesmak, piłem kilka, jeśli nie kilkanaście piw z Nogne i to kosztuje tyle co RIS czy barley wine. Ja rozumiem, że Skandynawia itd., ale 23 złote to lekka przesada, gdy spojrzymy na ceny "lżejszych" piwo od nich. Jak to mówią płać i płacz!

Pomijając ten aspekt to bardzo zacny trunek, ba bodaj najlepsze Polskie IPA. Pokazuje, że wybitni piwowarzy ze wszystkiego stworzą świetne piwo, a Iunga byle czym nie jest.

Wygląd: 0.75/0.75
Zapach: 2/2.5
Smak: 6.5/8
Cena/Jakość: 0.25/0.75

Ocena ogólna: 9.5/12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz