niedziela, 15 marca 2015

Buka Zimowa Panienka!

Oj namieszali Szałowie z nazwą! Buba w moim rejonie to taka niegroźna krzywda, gdy się uderzysz powiedzmy o kant stołu, to ktoś Ci powie "uuu, ale buba". Natomiast jak idzie zimno i zawieja ze śniegiem to jest Buka. Zimowa Panienka. Z Muminków! Co kraj, to obyczaj... Nie o tym jednak miało być!  


Quadrupel na blogu gościł już trzy razy. W klasycznym belgijskim wydaniu, był legendarny  Westvleteren 12, tylko nieco mniej ceniony Rochefort 10 i duński Monk's Brew. Ironią jest, że najlepszych jakie piłem nie opisałem na blogu... Kiedyś nadgonię wszystko, a teraz krajowy quad i Szał Piw :)

Buba, SzałPiw, butelka 0,5l. - ok 8 zł

Etykieta jak wszystkie z serii "belgijskiej" bardzo ładna. W barwie czerń, a pod światło brąz i rubin. Piana średnio obfita, utrzymuje się kozuch.

W aromacie słód, owocowe galaretki, karmel i skórka pomarańczy.

Pijemy i czujemy sporo słodów, ciemnych, karmelowych, podchodzących nawet pod kawę zbożową. Jest też przyjemna, nieco nietypowe owoce, ani klasyczne, ani belgijske (nadzienie z delicji), ale coś jak galaretki owocowe na wagę, leciutka czekolada gorzka. Każdy kto pił mocne belgijskie piwa, rozpozna, że to jest to samo. Lekko przyprawowe, w pieprzny sposób, co jest niewątpliwie efektem użycia belgijskich drożdży. Goryczka niska, alkohol minimalnie wyczuwalny, jak to w tym stylu. Piwo jest sycące, ale pije się bardzo dobrze. Płatki na pewno wzbogaciły smak, jest lekka drzewności,  prażenie?, minimalna taniniczność ale są to subtelne dodatki, które same w sobie są trudne do wyczucia, ale całościowo wzbogacają kompozycję. Ni to popiół, ni to ziemistość.

Wygląd: 0.5/0.75
Zapach: 1.75/2,5
Smak: 6/8
Cena/Jakość: 0.75/0.75

Ocena ogólna: 9/12 

Szałowie to rasowi Belgowie, piwa w tym stylu wychodzą im  świetnie. Buba to niewątpliwie to potwierdza i stanowi kolejny solidny punkt w piwnym CV. Solidny, ale nie wybitny, bo mimo wszystko to piwo bardzo dobre, ale nie wybijające się ponad klasowe oryginały. Jedna butelka idzie do piwnicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz