wtorek, 24 lutego 2015

Browar Zamkowy Cieszyn kontratakuje! Znamy piwa?

 

Czas na mały przeciek! Pils, Mastne, Pszeniczne (górna fermentacja), Double IPA, Stout (laska wanilii + chilli) i Porter 22 to nowa oferta browaru w Cieszynie! Dla marki Żywiec pozostanie ŻAPA i obecny Porter. Etykiety będą stylizowane na tych z Cieszyńskiego Dubbla. Piwa trafią do sprzedaży najpewniej pod koniec marca. Informacje nieoficjalne, ale wydają się być pewne. 


Czy będzie to kolejny etat piwnej wojny na linii koncern - rzemieślnicy? Na pewno tak i nie dziwię się niezadowoleniu części środowiska. W końcu to koncerny zabijają smak piwa, rzemieślnicy odbudowali  koniunkturę, a teraz Ci pierwsi chcą się pod to podpiąć i zgarnąć kawałek tortu.  

 

Patrząc jednak od strony konsumenta jest to świetna wiadomość. Jeżeli piwa będą powszechnie dostępne, w dobrej cenie i jakości to zniknie odwieczny problem: co pić do meczu, na grillu czy "na ławce". Każdy z nas ma znajomych z którymi się spotyka w miejscach gdzie picie drogich rzemieślników jest pozbawione sensu. Teraz się to może odmienić. 

 

Dodam jeszcze, że na świecie koncerny też mają swoich "rzemieślników". Odbywało się to na zasadzie zakupu browarów odnoszących sukces, ale efekt końcowy jest ten sam. Wymienię tylko Goose Island (USA, jeden z najlepszych RISów świata), Hoegaarden (Belgia), czy Nogne O (Norwegia). Nie słyszałem, żeby kraft w Norwegii czy USA umierał więc nie taki diabeł straszny :) 

 

Ostatni aspekt to jakość. Jeżeli będą to piwa na wysokim poziomie w przystępnej cenie to rzemieślnicy będą musieli się bardziej starać. Eliminacja wad i stałe podnoszenie walorów smakowych stanie się koniecznością, której niektórzy teraz chyba nie odczuwają.


Pociągnie to za sobą również zmiany w formule kultowe Birofilii, ale w tym temacie chyba jeszcze za wcześnie na przypuszczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz