piątek, 30 stycznia 2015

Piwo ze stuletniej beczki

Wyobraźcie sobie najwspanialszy piwny styl, sherry z najsłodszego hiszpańskiego szczepu winogron Pedro Ximenez, oraz ponad stuletnią dębową beczkę. Jeżeli przeszły Wam ciarki po grzbiecie to zapraszam na dzisiejszą degustację! 

 

Sherry Pedro Ximenez to moja nowa fascynacja. Bardzo gęste, bardzo słodkie i przepyszne wzmacniane wino z najsłodszego szczepu w Hiszpanii gwarantuje niepowtarzalne doznania smakowe o czym napiszę za kilka dni. Dziś hiszpański imperialny stout leżakowany właśnie w ponad stuletniej dębowej beczce po Pedro Ximenez.  

Solera BA, Hiszpania, Nomada, butelka 0,25l

RIS o potężnych parametrach: 16% alkoholu, 34% ekstraktu, 50 IBU od Magnum.

O ku... wyrwało mi się pod odkapslowaniu butelki. Tak silnej woni ziaren kakaowca, czekolady, sherry, wanilii dawno nie czułem! 

Wróćmy jednak do wyglądu. Etykieta, ani brzydka, ani ładna, gubi się w przeciętności. Za to barwa piwa to hipnotyzująca, głęboka czerń. Piana tworzy się brązowa, bardzo niska, utrzymuje się tylko pierścień. 

Aromat ze sniftera jest nieporównywanie gorszy od tego z butelki. Waniliowo-śmietankowy krem przykrywa opisane wcześniej nuty, pojawia się taka sztuczność czekolady zaburzająca harmonię, stanowi to cień na horyzoncie przyjemności. Po ogrzaniu dochodzi jeszcze niezbyt przyjemna lekka nuta piwniczna.

Smak intensywny, czekoladowy, palony od słodu z wanilią, wiśnią. Nieco winne, lekko kawowe. Jest wyraźny krem śmietankowy, ale nie chce mi się wierzyć, że to diacetyl. Alkohol przykryty, ale czuć wyraźnie jego obecność , która nieco przytyka. Przy 16% to jednak tyle co nic. Czuję niestety mały zgrzyt czekoladowy, obok szlachetnej bardzo przyjemnej jest posmak sztucznego kakao. Im cieplejsze tym bardziej wiśniowe, śliwkowe z rodzynkami w stylu sherry co jest największym plusem. Goryczka na dolnym pułapie średniej od palonego słodu.

Fajne piwo, ale z uwagi na beczkę i pierwsze wrażenie po odkapslowaniu pozostawia niedosyt. Gdyby poleżało rok czy nawet pół było by na pewno lepsze. Nie jest bardzo słodkie, ani gładkie czego oczekiwałem po PX.  Obecnie jest mocno chaotyczne, nieułożone i czai się w nim coś nieszlachetnego typu kakao za 3 złote.

Wygląd: 0.5/0.75
Zapach: 1.75/2.5
Smak: 6.25/8
Cena/Jakość: 0.25/0.75

Ocena ogólna: 8.75/12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz