środa, 7 stycznia 2015

Mozajka smaków - Ola Dubh 16

Pod wpływem degustacji szkockiej whisky Smokey Joe z Islay naszła mnie niezmierna ochota na piwo z tej bajki! Pomyślałem, pogrzebałem i triumfalnie stwierdziłem "to będzie to!" Starsza siostra omawianej już Olki po 12 letniej whisky!

Ola Dubh 16, Szkocja, Harviestoun, butelka 0,33l - ok. 16 zł

Podstawą piwa jest solidny porter angielski Old Engine, który prawdziwe życie zaczyna dopiero po wlaniu do dębowej beczki przemieniając się w Ola Dubh. 12, 16 i 18 to ilość lat jakie leżakowała whisky w beczce do, której wlano piwo.

Oprawa tego piwa to absolutna maestria! Etykieta w stylu najlepszych soków ze szczura z podpisem piwowara i osoby odpowiedzialnej za beczki, numerowana butelka (2336) napełniona w kwietniu 2013 roku, wcześniej trunek leżakował w beczce po 16 letniej whisky Highland Parks Single Malt, 8% alkoholu. Do tego kapturek, przywieszka, okrągła naklejka z logo browaru.

Piwo ma barwę smolistej czerni. Mimo minimalnej piany za opisany wcześniej wygląd zewnętrzny komplet punktów.

Pachnie po prostu zniewalająco! Ogrom rodzynek, śliwek, wanilii miesza się z subtelną nutą torfu, przeplatanego gorzką czekoladą, herbatnikami i słodem. Poezja!

W smaku na sile zyskał palony słód i czekolada (zwłaszcza gorzka), ale rodzynki i śliwki nadal są bardzo intensywne, zresztą co nie jest? Torf, wanilia, herbatniki - wszystko to jest wyrazistą, bajeczną mieszanką smaków idealnie ze sobą współgrającą! Jeszcze lekki karmel i najważniejsze! Whisky, która odcinała swój rdzawy ślad, dopełniający tą perfekcyjną kompozycję! 12tke zapamiętałem jako piwo dosyć słodkie, tutaj mamy istną walkę żywiołów - słodycz, lekka słodowo-czekoladowa gorycz, a nawet lekka słoność. Goryczka niska. Jeżeli już musiałbym wskazać jakiś mikro mankament to ciało mogło by być minimalnie większe.

Wiele produktów próbują nam zareklamować jako przepełnione emocjami, to piwo rzeczywiście takie jest! Pomyśleć, że w składziku czeka jeszcze 18tka...

Po prostu OLA LA! 

Wygląd: 0.75/0.75
Zapach: 2.5/2.5
Smak: 7.75/8
Cena/Jakość: 0.75/0.75

Ocena ogólna: 11.75/12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz