poniedziałek, 26 stycznia 2015

Kontrola u Doktora

Dziś realizacja dwóch wyczekiwanych recept wystawionych przez Doctor Brew! Pierwsza - Barley Wine - została już zrealizowana. Teraz RIS i ostateczny sprawdzian słuszności  wyróżnienia ratebeer. Jest to również mój ulubiony styl więc taryfy ulgowej nie będzie. 


Parametry bardzo zbliżone do tych z barley wine: 24% ekstraktu przy alkoholu 10,5%. 80 IBU z chmieli: Chinook, Galaxy, Ella, Centennial. 

Wizualnie jest świetnie, piana jest doskonała. Beżowa, bardzo drobna, trwała, genialnie oblepia szkło. W barwie czerń.

Pierwszy niuch był nieco rozczarowujący, ale już następne daje sporo radości. Ciemne owoce, nieco cytrusów, palony słód, cukier kandyzowany, słodkawy krem. Na minus lekka łodyga.

Smak jest bogatszy: palony słód z wyraźną nutą popiołu, ciemne owoce, rodzynki, gorzka czekolada, prażony słonecznik. W składzie się nie pojawia, ale w smaku czuć cukier kandyzowany. Jest słodki owocowy krem, ale i gorycz od słodu, oraz intensywna chmielowa goryczka z nutami cytrusów i tej nieszczęsnej łodygi, która na szczęście nie daje się tak we znaki jak w barley wine. Alkohol dobrze ukryty, przyjemne ciało, ale brakuje nieco gęstości. Czuć, że to RIS, ale silne chmielenie pozostawiło piętno.

RIS jest o klasę lepszy od BW, ale to jeszcze nie poziom międzynarodowy, chociaż piwo ma potencjał, aby zmierzać w tym kierunku. Powinno dużo zyskać na leżakowaniu, gdy łodyga zostanie zastąpiona przez rodzynki będę usatysfakcjonowany.
 
Piwo kosztowało 9 złotych za co brawo! Panowie pokazali, że można uwarzyć piwo z wysokim ekstraktem, sprzedawać je w bardzo dobrej cenie i na tym zarobić. Łatwo strzelić np. 15 zł bo i tak się sprzeda, ale to nie droga do celu. Uczciwe działanie się ceni i jestem przekonany, że zaowocuje to w przyszłości.

Wyniki testu nie są jednoznaczne. Z jednej strony imperialny stout to piwo, którym mógłbym witać zagranicznych gości i które w pełni polecam. Z drugiej barley wine, gdzie łodyga wyrządziła sporo szkód, a całość jest nie do końca stylowa. Stosując szkolną terminologię egzamin zdany, ale droga do tytułu Doktora daleka.

Wygląd: 0.75/0.75
Zapach:1.75/2.5
Smak: 6.25/8
Cena/Jakość: 0.75/0.75

Ocena ogólna: 9.5/12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz