środa, 9 lipca 2014

Z okazji 1:7 - Nogne Imperial Stout!

Pierwszy półfinał kończącego się Mundialu to spotkanie, które na zawsze pozostanie w pamięci wielbicieli kopanej. Do tego niesamowitego pogromu będzie wracać się latami, a Brazylia w mojej opinii długo z kolan się nie podniesie. Dodatkowo przed rozpoczęciem imprezy typowałem finał Niemcy - Urugwaj, dlatego tym bardziej ściskałem kciuki za naszych sąsiadów. Jednak to wynik zdecydował iż skusiłem się na spontaniczną degustację jednego z ciekawszych (przynajmniej w teorii) piw z mojej kolekcji. Założenie było takie, abym pamiętał nie tylko mecz, ale i piwo, które do niego piłem :)  


Imperial Stout, Norwegia, Nogne, butelka 0,5 l - ok 19 zł

Uwielbiam piwa z Nogne! Co więcej to w mojej opinii jeden z najlepszych europejskich browarów. Z drugiej strony Imperial Stout - mój ulubiony piwny styl! Oczekiwania ogromne, ale i lekka obawa - stout owsiany z tego browaru był najsłabszym ich piwem, a porter był bardzo dobry, ale nie zachwycający... Czyżby problem z ciemnymi piwami? 

Etykieta klasyczna, pełna informacji: 9% alkoholu, 22% ekstraktu, 75 IBU, temp. serwowania 12 C, butelkowane 24.07.2013 rok, czyli ma prawie rok. Zdjęcie jeszcze słabsze niż zazwyczaj, ale to kwestia spontaniczności i warunków ;)


Barwa: czarna

Piana: obfita, drobna, brązowa, trwała. 0.5/0.5

Aromat: słodkie, ciemne owoce zwłaszcza świeże śliwki, rodzynki, lekka czekolada. 0.5/1

Smak: siła ciemnych owoców, zwłaszcza świeże śliwki, rodzynki, palony słód z lekką nutą popiołu. Kremowa słodycz z nutą karmelu, na finiszu odrobina lukrecji. Goryczka na średnim poziomie intensywności z wpływem chmielu i palonego słodu. Delikatne, ale nie płaskie, aczkolwiek brakuje nieco gęstości i bogactwa.6.5/8

Cena/Jakość: RIS to stylowo jedno z najdroższych piw, dlatego 20 złotych w tym przypadku za butelkę 0,5 litra to cena w normie. Jakościowo też jest bardzo dobrze, ale to nie ekstraklasa. 0.25/0.5

To jest dobre piwo, ale liczyłem na coś więcej. Może nie na trunek do TOP 3, ale przynajmniej jedno z najlepszych z tego browaru. Tak nie jest, to RIS bardzo poprawny i smaczny, ale brakuje mu gęstości, głębi i bogactwa smaku. 

Ocena ogólna: 7.75/10

Ps. mam jeszcze wersję leżakowaną w beczce - może ona zachwyci.

3 komentarze:

  1. butelkowane 24.07.2014 - no nieźle, recenzja piwa z przyszłości ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie jako długoletniego kibica Argentyny ważniejszy był wczorajszy półfinał. Otworzyłem więc piwo co do którego maiłem tez wielkie oczekiwania - MOOR Ilussion - rewelacja - tak wynik jak i piwo.

    OdpowiedzUsuń