piątek, 9 maja 2014

Piwa z Tesco - wit, weizenbock, tripelWit, weizenbock i tripel z Tesco? Czy ten świat powariował? Jeszcze 2 lata temu nikt by w to nie uwierzył, a teraz takie jaja...Browar Sulimar, którego marką przewodnią jest Cornelius, wypuścił na rynek dwa nowe trunki z serii dla marketu Tesco Rebel, oraz tripl, który chyba też jest dostępny tylko w Tesco. Najlepsza w tym wszystkim jest cena za 3 piwa zapłaciłem 10,50 zł! Nie mam pojęcia kiedy ostatnio udało mi się kupić, aż trzy piwa w tak niskiej cenie... Tutaj pojawia się jednak kluczowe pytanie - czy za ceną poszła jakość? Moje dotychczasowe doświadczenia z marką Rebel są niekorzystne dla piwa. Degustowany dunkel i coś jeszcze na 90% Bohemia Pilsner. Oba były słabe, nie pozbawione wad, ale szczegółów nie pamiętam.

Na pierwszy ogień idzie Rebel Kolendra. Zwraca uwagę całkiem ładny firmowy kapsel, ale etykieta już nie zachwyca, aczkolwiek jest lepsza od tych z klasycznej serii piw. 4,5% alkoholu, 11.7% ekstraktu. Po przelaniu otrzymujemy trunek o barwie ładnego, acz nieco zamglonego złota, pokryty tylko przez krótką chwilę pianą. Jest naprawdę kiepska, przypomina taką z napojów gazowany, po chwili nie ma po niej śladu. 0/0.5. Po pierwszym rozczarowaniu bardzo miło zaskakuje aromat - sporo kolendry, silna nuta bananowa, lekkie przyprawy/perfumy. Jest przyjemny, ale jak na wita brakuj nieco skórki pomarańcza. 0.75/1. W smaku solidna bananowa podstawa (naprawdę przyjemna), wyraźna nuta kolendry, nieco skórki pomarańczowej i nuta perfumowa, dla mnie nieco za mocna. Goryczka niska, lekko ziołowa. Spore wysycenie. 4.75/8 Zbyt mocno perfumowe, nieco wodniste, ale ogólnie całkiem smaczne, pijalne i orzeźwiające. Przy tej cenie, to świetna opcja na piwo do posiedzenia ze znajomymi itd. 0.5/0.5

W typ stylu i podobnym przedziale cenowym: Namysłów Białe > Rebel Kolendra > Żywiec Białe

Ocena ogólna: 6/10 

Pszenica Dubeltowa to weizenbock o zawartości alkoholu 8% i 18,1% ekstraktu. Piwo ma barwę pomarańczowo-bursztynową, jest ładnie zmętnione. Piana biała, drobnoziarnista, na dwa palce, wykazuje się sporą trwałością. 0.5/0.5 W aromacie dominuje banan, w tle nieco ciemnych owoców, goździk. Lekko kwaskowaty, przyjemny. 0.75/1 Smak jest agresywny, pieprzny, pikantny w takiej alkoholowej formie. Ponownie silny banan, podobnie jak w poprzednim piwie wyraźna nuta perfum, lekko ściągające owoce. Goryczka nie jest wysoka, ale podbija ją alkohol. Treściwe, ale niezbyt bogate w smaku. 4/8 Piwo nie jest drogie, ani szczególnie złe, ale ja wracać do niego nie będę - Kolendra wypada lepiej. 0.25/0.5

Ocena ogólna: 5.5/10

Triple blond może pochwalić się najlepszą etykietą z piw Corneliusa. Świetnie dopasowane kolory, bardzo estetyczna i miła dla oka. Zawiera sporo informacji: chmielone Cascade, dodano skórki pomarańczy i zmielone ziarna kolendry, 8% alkoholu przy ekstrakcie 18,1%. Czy podobny poziom ma piwo? Na pewno nie trzyma go piana, która mimo iż obfita i dosyć ładna, to buzuje i znika jak w napoju. 0/0.5 Samo piwo ma ładną złotą barwę, jest minimalnie mętne. Aromat to połączenie bananów, słodu z odrobiną przypraw. Przyjemny acz nie stylowy. 0.75/1 bardzo przyjemny banan (wręcz taki budyń bananowo-waniliowy), słód, bardzo delikatne nutki przypraw, ziół, cytrusów (chyba zarówno od skórki, jak i od chmielu). Dobry, całościowy bukiet. Goryczka niska, chmielowa. Piwo jest bardzo dobrze ułożone, czuć belgijskość, alkohol dobrze przykryty. 5.75/8 To naprawdę smaczne piwo i przy tej cenie zdecydowanie warto go kupić, tylko to nie jest stylowy tripel... 0.5/0.5 Zdecydowanie najlepsze z omawianej trójki i najlepsze piwo z Corneliusa w ogóle, bardzo udany trunek, do którego trzeba podejść z otwartym umysłem, a nie linijką stylistyczną. Przy tej cenie to hit - polecam!

Ocena ogólna: 7/10

Obecna we wszystkich trzech piwach silna nuta bananów sugeruje te same drożdże, piwa w swoim profilu są do siebie zbliżone, ale to tripel wyraźnie wybija się ponad średniakami. Muszę przyznać iż piwa prezentują się dobrze i nie zniechęcą marketowiczów do poznawania nowych kierunków w piwowarstwie, a mogą im wskazać nowe horyzonty.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz