czwartek, 2 stycznia 2014

Cena ma znaczenie!

O cenie w minionym roku napisano już bardzo wiele. Ba! Wydawało by się iż wszystko! Mamy jednak dopiero 2gi dzień nowego roku i temat niczym bumerang za sprawą Kopyra powrócił. Poniższy wywód będzie moim indywidualnym stanowiskiem - Pan B ma inne zdanie ;)


O tym, że w kwestii cen mam totalnie inne zdanie niż Kopyr pisałem, już w temacie piw Kolaboracyjnych, jednak tam punk widzenia niewątpliwie zależy od punktu siedzenia ;) W najnowszym filmie autor próbuje nam wmówić iż przy zakupie i ocenie piwa cena nie ma znaczenia! Czy może być coś bardziej mylnego? Niezależnie od tego ile wydajemy przeciętnie na jedno piwo 6 zł, 15 czy 20 i niezależnie od tego jaki styl preferujemy to właśnie cena ma znaczenie kolosalne! 

Stosunek jakości do ceny jest jednym z elementów składających się na naszą ocenę piwa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: jeżeli oceniamy 5, czy 6 witów z czego np. 2 są zdecydowanie słabsze, a pozostałe 3 mają bardzo podobny poziom, a kosztują powiedzmy 4, 6 i 8 zł to na ewentualny ponowny zakup, którego z nich się zdecydujemy? Lub, które kupicie jeżeli nie znacie danego stylu? Oczywiście to, które było najtańsze bo jak założyliśmy poziom smaku był bardzo zbliżony. Wiem, że to spore uproszczenie, ale tak najłatwiej pokazać mechanizm. Po pewnym czasie w sklepie pojawia się nowy Wit, którego cena jest zdecydowanie wyższa np. 16 zł. W tym momencie co oczywiste oczekuję, że za wyższą ceną pójdzie zdecydowanie lepsza jakość! Jest to tak oczywiste, że aż dziwne, że trzeba o tym pisać. Niezależnie od tego czy wydaję średnio na 1 piwo 5 czy 25 zł to oczekuję, że płacąc więcej dostanę lepszy produkt. Tak więc pryzmat ceny ma znaczenie zwłaszcza, gdy za 6 zł jakość jest taka sama jak za 10, lub gdy piwo bardzo drogie zwyczajnie nie jest warte swojej ceny. Na koniec prosty przykład: wraz z Panem B. złożyliśmy się na Brackiej Jesieni na butelkę 3 Fonteinen Oude Geuze Golden Blend, piwo drogie, ale i sławne, świetne oceny na ratebeer i renoma browaru... Piwo było bardzo smaczne, ale różnica miedzy nim, a tymi za 15 zł była niewielka. W tym przypadku jeżeli ktoś zapyta czy było warte zakupu zgodnie odpowiemy NIE i stosunek cena jakość wychodzi 0, mimo iż smak został oceniony dosyć wysoko. 

Czy piwo jest drogie? I tak i nie :) Tutaj nie ma prostej odpowiedzi, gdyż oczywistym jest, że browary też muszą zarobić, koszty są totalnie inne i piwo będzie kilka razy droższe niż jakaś Tatra co dla początkujących piwoszy stanowi największą barierę psychologiczną, później idzie już z górki. Gdy oswoją się z cenami, przekonają do jakości i zrozumieją, że to piwa do degustacji, a nie do chlania to już będzie pełny sukces:) Patrząc na cenę Imperatora Bałtyckiego czy chociażby piw z Pracowni Piwa to dostajemy trunki na najwyższym poziomie za dużo niższe pieniądze niż za granicą. Tutaj pojawia się jednak kwestia zarobków, które są też kilkukrotnie niższe niż na zachodzie. Jeżeli popatrzymy na ceny takich piw jak Nogne (ok 20 zł za 0.5l) Mikkeller (ok. 15-17 za 0,33) to z naszej perspektywy wydają się bardzo drogie, ale gdy pomyślicie ile tam ludzie zarabiają to cena jest już niewielka :)

Przy ocenie piwa zawsze staramy się podawać cenę, aby czytelnik wiedział w przybliżeniu jaki ewentualny koszt go czeka. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku piw zagranicznych, gdyż tam ceny bywają zaskakujące i często przekraczają granice zakupu danego czytelnika.  Sam w kilku sklepach/lokalach mam karty rabatowe, ale nawet gdy je stosuję to podaję cenę bez rabatu, aby było to wiarygodna i przydatna informacja. Różnice między poszczególnymi sklepami są zazwyczaj niewielkie, a wybór piwa obecnie jest tak ogromny iż to właśnie cena i oczekiwania wobec smaku decydują o tym, że bierzemy z półki piwo A, a nie B. to już nie czasy, gdy w sklepach było kilkanaście czy kilkadziesiąt piw i można było na przestrzeni kilku miesięcy próbować wszystkich po kolei. Obecnie na przestrzeni kilku miesięcy w okolicznych sklepach/piwiarniach może być kilkaset różnych piw i jakoś z nich trzeba wybrać :) Cieszmy się z różnorodności i mnogości piw bo każdy znajdzie coś dla siebie, a im więcej sklepów i browarów tym większa będzie konkurencja, co z czasem odbije się tez pozytywnie na cenach piw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz