czwartek, 30 stycznia 2014

Birbant - American Brown Ale

Dziś drugi po Ninkasi debiutujący w tym roku browar kontraktowy Birbant, który uwarzył swoje piwo w Witnicy. Nie jest to jednak debiut piwowarów Jarka Sosnowskiego i Krzyśka Kuli, gdyż trunki duetu mogliśmy już degustować w browarze Haust. Etykieta prosta, ale do mnie trafia - bardzo udana! Piwo jak sama nazwa wskazuje w stylu American Brown Ale na chmielach: Zeus, Cascade, Centennial, 13% ekstraktu, 5,5% alkoholu i 61 IBU.

Barwa: brąz z herbacianymi wpływami, lekkie zmętnienie. 

Piana: średnio obfita, o sporej ziarnistości, szybko redukuje się do kry. 0/0.5

Zapach: mocno chmielowy (cytrusy, nieco igieł i owoców), karmelowy - słodki. 0.75/1

Smak: od pierwszego łyku atakuje chmiel (cytrusy i igły), spora chmielowa goryczka (minimalnie zalegająca), a w tle nieco karmelu, owoców i orzechów. 5.25/8

Cena/Jakość: piwo smaczne, a cena w normie. 0.5/0.5

Piwo jest zdecydowanie na plus, ale sam chmiel to trochę za mało, brakuje mi nuty czekoladowej, a karmel jest zbyt schowany. Udany, ale nie wprawiający w zachwyt debiut.  Kocham chmiel, ale on sam w sobie nie jest uniwersalną receptą na wszystkie piwa.

Ocena ogólna: 6.5/10

1 komentarz:

  1. Właśnie piłam dzisiaj to piwo! Muszę przyznać, że ma ładny zapach i piękny kolor. Pomimo tego, że wolę delikatne piwa, akurat Birbanta wypiłam z uśmiechem na ustach :)

    OdpowiedzUsuń