piątek, 1 listopada 2013

Cream Ale w teorii i praktyce na przykładzie Mikkellera

Cream Ale to styl mało znany i trudny do spotkania w rodzimych sklepach. Osobiście nie piłem żadnego z takich piw, dlatego pomimo poważnych wątpliwości zdecydowałem się na zakup ignorując bardzo wysoką cenę. Czym charakteryzuje się Cream Ale? Jest to mocno od fermentowane ale z nutami słodowymi, kukurydzianymi (w procesie warzenia stosuje się płatki kukurydziane, czasami również owsiane, ryżowe), lekko wyczuwalny może być chmiel i DMS. Goryczka niska ok 20 IBU. Spotkałem się z określeniem iż jest to amerykański lager na drożdżach górnej fermentacji co sami chyba przyznacie nie brzmi zachęcająco. W ocenie ratebeer jest to najlepszy przedstawiciel gatunku co przechyliło szalę na stronę zakupu.

Cream Ale, Dania, Mikkeller, butelka 0,33l - 15 zł

Nie jestem wielbicielem etykiet Duńczyków, ale ta mi się podoba, zwłaszcza motyw podania pojemności w kartonie po mleku/śmietanie. Dane: 4,9% alkoholu, chmiele: columbus, amarillo, challenger(dają nadzieję na miłe zaskoczenie), oraz płatki: kukurydziane i owsiane.

Barwa: najlepszym jej określeniem wydaje się mleczny bursztyn.

Piana: biała, niezbyt obfita, drobno i średnio ziarnista. Utrzymuje się trwały, ale cienki kożuch. 0.25/0.5

Zapach: tutaj spore zaskoczenie - intensywny aromat tropikalnych owoców, nieco nut cytrusowych, słodowych. 1/1

Smak: intensywna mieszanka cytrusów (w szczególności grejpfruta i pomarańczy) z owocami egzotycznymi - czysta potęga chmielu! Solidna chmielowa goryczka, której bliżej do 40-50 IBU niż do 20. Bardzo dobrze współgra z delikatną słodyczą i nieco mocniejszą cytrusową kwaskowatością. Piwo jest syte, gęste i faktycznie kremowe, co potwierdza efekt płatków i czyni piwo wyjątkowym jednak do smaku nic nie wniosły. 6.5/8

Stosunek ceny do jakości: ehm przed degustacją czułem, że mocno przepłacam i będę żałował, ale po degustacji już nie jestem tego tak pewny 0.25/0.5

Ocena: 8/10

Ogromnie pozytywne zaskoczenie, bardzo przyjemna i nietypowa kremowość charakterystyczna dla piw ciemnych, a nie jasnych. Porównując jednak rzeczywistość z teorią trzeba zaznaczyć iż piwo jest mocno zrewolucjonizowane względem klasycznych wersji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz