poniedziałek, 28 października 2013

Black IPA, czyli niewyjaśniona wpadka Bojanowa

Po Ciechanie i Lwówku Marek Jakubiak zadebiutował z kolejnym browarem, reaktywowanym Bojanowem. Na pierwsze piwa z Bojanowa czekałem z dużą niecierpliwością zwłaszcza gdy zaprezentowano etykieta pierwszych 2 piw: Bojana Wielkopolskiego i Bojana Black IPA. Zaskoczenie i szybsze bicie serca wywołał właśnie Black IPA, czyli w teorii ciemna wersja India Pale Ale. Niestety rzeczywistość okazała się jednak daleka od ideału. Black w nazwie było zwykłą ściemą, której nie jestem w stanie zrozumieć... Piwo zamiast barwy czarnej ma klasyczny wygląd angielskiej IPA. Co browar chciał osiągnąć sugerując całkowicie inne piwo niż w nazwie? Jeżeli uznali, że to dobry chwyt marketingowy, to logika nakazuje, że lepsze było by uwarzenie BIPA. Wiary w to iż chcieli uwarzyć piwo ciemne, ale coś poszło nie tak też nie daję. Natomiast jeżeli nazwa wynika z niewiedzy, że istnieje taki twór jak Black IPA i piwosze będą się spodziewać się takiego piwa, to cała ekipa browaru się zwyczajnie skompromitowała i ośmieszyła. Brak podstawowej wiedzy byłby bardzo kiepskim prognostykiem na przyszłość, bo jak robić browar nie znając piwnych stylów? W moim odczuciu zmiana nazwy jest koniecznością nie podlegającą dyskusji. Przejdźmy jednak do oceny tego co jest w butelce.

Bojan Black IPA, Polska, Bojanowo, butelka 0,5l – ok. 5,50-6 zł

Pomijając błędną nazwę etykieta jest ładna, mamy zawartość alkoholu (6%) i ekstrakt (14%), ale brakuje mi użytych chmieli. Cieszy umieszczenie na kontrze informacji o akcji Husaria przed pałac, którą również popieram. Kapsel "w jedności siła" znany doskonale z dawnego Ciechana.

Barwa: czerwono bursztynowa. Punkt karny: -0.5

Piana: niska, bardzo drobna, o kremowej barwie, szybko pozostaje tylko przyzwoity kożuch. 0.25/0.5

Zapach: słodka owocowa mieszanka: truskawka, porzeczka, agrest. Jak na IPA brakuje chmielu. 0.5/1

Smak: pierwsze o czym pomyślałem to żelazo, szybki test, wynik jednoznacznie wskazuje na pochodzenie metaliczne. Nuty owocowe, chmiel, odrobina cytrusów, przypalony karmel. Goryczka na średnim poziomie, zalegająca. 4.5/8

Stosunek ceny do jakości: piwo jest przyzwoite, ale wymaga podrasowania, gdy to nastąpi 6 zł będzie ok. 0.25/0.5

Ocena: 5/10

Jest podstawa do uwarzenia solidnego piwa, ale trzeba trochę popracować nad recepturę, dodać więcej chmielu na aromat, postarać się zwalczyć metaliczność i co najważniejsze zmienić nazwę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz