wtorek, 10 września 2013

Prezent z Karpacza, czyli Wojcieszów Jasny i Izerskie

Dziś o dwóch piwach otrzymanych od kolegi Przemka, który bawiąc na wczasach w Karpaczu postanowił przywieść mi pamiątkę do recenzji.

Pierwsze z nich, które miało być trunkiem lokalnym, okazuje się kolejną piwną ściemą, a na kontr etykiecie widnieje znamienne: „Uwarzone DLA Browar Wojcieszów”. Okazuje się, że piwo warzone jest w czeskim Rohożcu, a Browar Wojcieszów to tylko kolejna pusta nazwa. Czy są to miejscowe piwa z inną etykietą, czy trunki warzone wg wojcieszowskiej receptury nie wiem, ale na butelce odwołują się do receptury Ferdinanda Ungera z 1850 roku.. Przejdźmy jednak do meritum:

Wojcieszów Jasne, Polska/Czechy, Rohożec, butelka 0,5l - prezent

Etykieta wyjątkowo szpetna, kiepskie motto - "inspiruje nas pragnienie" - spragniony wypije wszystko co mokre i zdatne do spożycia. Z istnych informacji: 3,4% alkoholu (takich lekkich piw codziennych nam brakuje więc duży plus) , fermentowane w otwartych kadziach.

Barwa: złota, klarowne. 0.5/0.5

Piana: niezbyt obfita, o bardzo zróżnicowanej ziarnistości. Delikatnie znaczy szkło, utrzymuje się mocno dziurawy kożuch. 0.25/0.5

Zapach: słodkawy, z odrobina chmielu. Przyjemny 0.5/1

Smak: wyraźna słodowość o słodkim zabarwieniu z solidną nutą chmielu. Delikatna chmielowa goryczka stanowi idealne uzupełnienie. Jak na piwo które jest najprawdopodobniej 8 jest wyraziste w smaku, przy zachowaniu niesamowitej pijalności i lekkości. 5.5/8

Stosunek ceny do jakości: prezent

Ocena: 6.75/10

Bardzo dobre lekki piwo o niskiej zawartości alkoholu i wyraźnym słodow-chmielowym smaku! Idealne na letnie upalne dni.


Izerskie, Polska, Czarnków/Browar Gontyniec, butelka 0,33l – prezent

O polityce Gontyńca polegającej na naklejaniu przeróżnych etykiet na to samo piwo  napisano już tyle, że w tym wpisie zajmę się tylko piwem, a do sprawy fałszywych browarów i piw kiedyś wrócę w osobnym wpisie.

Izerskie: "produkowane dla konsorcjum gestorów turystycznych w Sudetach", 5,6% alkoholu, 12,1% ekstraktu.

Barwa: złota, klarowne. 0.5/0.5

Piana: niska, drobno pęcherzykowa, szybko redukuje się do kożucha, a po chwili znika całkowicie. 0/0.5

Zapach: przyjemnie słodowy z odrobina chmielu. 0.5/1

Smak: silnie słodowe, ale zdecydowanie w smacznej wersji. Odrobina chmielu i orzechów. Goryczka dla mnie niska, ale jak na standardy rodzimych „jasnych” to jest dobrze. 4.75/8

Stosunek ceny do jakości: prezent

Ocena: 5.75/10

Dwa smaczne piwa (zwłaszcza Wojcieszów) wokół których niestety zdecydowanie niepotrzebnie unosi się nielubiana prze zemnie atmosfera "ściemy". Za piwa serdecznie dziękuje Przemkowi - Twoje zdrowie! 

2 komentarze:

  1. Ten złoty napój wygląda wyśmienicie, jeśli tak samo smakuje to super.

    OdpowiedzUsuń
  2. A co myślicie o rzeczach z drewna? Rewelacyjnie sprawdzają się również takie zegarki z drewna - to moim zdaniem jedna z najciekawszych rzeczy, jaką można zaproponować bliskim. Eleganckie, ciekawe, zdecydowanie dobre na prezent. Moja rodzinka zawsze się cieszy jak wybieram coś na stronie woodworld.pl - więc polecam!

    OdpowiedzUsuń