środa, 12 czerwca 2013

Bycza Żółć w piwie!!

OX BILE, Polska, Haust, butelka 0,5l – 10,50 zł

O dodawaniu byczej żółci do piwa zamiast chmielu (w celu uzyskania goryczki) słyszał chyba każdy. Browar Haust postanowił to wykorzystać i uwarzył najbardziej goryczkowe piwo w kraju nazywając go właśnie Ox Bile, czyli Bycza Żółć. Przebojowa nazwa, wspaniały styl jakim jest Imperial IPA i zapowiedź trzy cyfrowej wielkości IBU wróżyły sukces i tak tez się stało – piwo wyprzedało się na pniu, a wielu chętnych musiało obejść się smakiem. Dodatkowym smaczkiem jest podniesienie przez piwowara Haustu rękawicy rzuconej przez kolaborantów (Widawa&Kopyra) w walce o najbardziej goryczkowe piwo w kraju. Do tej pory za takowe uznawano Sharka i Sępa, które były bliskie granicy 100 IBU. Receptura opracowana z pomocą piwowara domowego o pseudonimie Kuli.

Etykieta bardzo ładna, na niej oczywiście byk na żółtym tle. Pełna informacja: 20% ekstraktu, 8,6% alkoholu, użyte chmiele: Chinook, Palisade, Centennial. Rozlewane 14.V ważne 21 dni od tej daty.

Barwa: bursztynowa, prawie klarowne. Niestety pływa jakiś farfocel, którego być nie powinno. 0.25/0.5

Piana: średniej wysokości, drobnoziarnista, długo utrzymuje się kożuch. Solidna, ale bez rewelacji. 0.5/0.5

Zapach: intensywny aromat chmielów ze słodką otoczką 0.5/0.5

Smak: owoce, nuty cytrusowe w słodkiej wersji z lekka kwaskowatością, odrobina słodowości. Goryczka początkowo wydaje się łagodna, ale jej intensywne bardzo potężne uderzenie następuje z lekkim opóźnieniem. Jest na pewno wyższa niż w Sharku, ma charakter grejpfruta, co dodatkowo podkreśla mocna słodycz. Przyjemnie osadza się na podniebieniu. 7/8

Stosunek ceny do jakości: piwo warte swojej ceny 0.5/0.5

Ocena: 8.75/10

Dla mnie nie ma wątpliwości – to najbardziej goryczkowe piwo w kraju z trzy cyfrowym wskaźnikiem IBU. Do tego w smaku jest wyborne – polecam! Jaka będzie odpowiedź duetu Kopyra-Frączyk? Może włączy się ktoś trzeci do pojedynku?

Ps.
Zastanawiałem się czy poruszyć temat dodawania byczej żółci, ale stwierdziłem, że chyba nie jest to konieczne i wiecie, że to bajka. Jeżeli ktoś ma jednak wątpliwości i chciałby podyskutować w tym temacie, to zapraszam do komentarzy. 

11.X aktualizacja 

Kilka słów o nowej (01.10) warce OX BILE:
- niechlujnie wycięta, krzywo naklejona etykieta
- zmiana pojemności z 0,5l na 0,33l nie cieszy, ale wydaje się uzasadniona zważywszy na ogromny popyt i niską podaż
- brak piany
- w aromacie poza przyjemnymi nutami chmielowymi wyraźnie wyczuwalny  alkohol w nieprzyjemnej spirytusowej wersji
- smak: nuta spirytusowa zabija wszystko... ciężko dopić do końca :/
TOTALNIE NIEUDANA WARKA! Było 8.75 za I, teraz 2.5 na 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz