wtorek, 9 kwietnia 2013

Przegląd porterów krajowych część 4 – Krajan Porter

Porter, Polska, Krajan/Browary Kujawsko-Pomorskie, butelka 0,5l – 4,50 zł

O piwach z pod marki Krajan mam bardzo złe zdanie, ale w ramach cyklu i z tym porterem muszę się zmierzyć. Etykieta mało oryginalna, kojarzy mi się z tanimi markami z dyskontów. Tym razem piwo młodsze z datą ważności do 14.X.13 roku. Alkohol 9%, ekstrakt 18,1%.

Barwa: bardzo ciemny brąz, przechodzący w czerń, pod mocne światło minimalnie przeźroczysta 0.5/0.5

Piana: stosunkowo wysoka, ale szybko redukuje się do kożucha 0.25/0.5

Zapach: aromat palonego słodu z dodatkiem owoców (śliwka, wiśnia) w czekoladzie, w tle odrobina karmelu. Przyjemny i wyrazisty. 0.5/0.5

Smak: jest dokładną kopią zapachu. Goryczka niewielka. Alkohol nieco wyczuwalny, jednak w tej dawce nie razi. Przyjemnie rozgrzewa. Jedyny minus to lekka wodnistość, przy czym piwo bardzo pijalne. 5.25/8

Stosunek ceny do jakości: cena naprawdę dobra, jak na tak udane piwo 0.5/0.5

Uwagi: Po 4 degustacjach zajmuje 2 miejsce ustępując minimalnie Ciechanowi.

Ocena: 7/10

No to Krajan zaskoczył pozytywnie! Będę musiał sprawdzić ich nowości. W ofercie krajana jest jeszcze Porter miodowy, ale w tym cyklu nie planuje go oceniać, gdyż nie pasuje profilem.

Pod wpływem tej degustacji kilka dni później postanowiłem sprawdzić czy Krajan autentycznie poprawił jakość swoich produktów i czy warto je kupować. Z okazji dnia Świętego Patryka padło na: Irlandzkie Mocne. Niestety (dla browaru może "stety") z degustacji zapodziały mi się notatki, dlatego napiszę tylko, że piwo potwierdziło moje negatywne zdanie o browarze Krajan, a w pamięci utkwił mi stęchły smak mokrego kartonu. Mądrość ludowych przysłów została potwierdzona: "jedna jaskółka wiosny nie czyni".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz