niedziela, 14 kwietnia 2013

Minibrowar Reden w Chorzowie

Statystyczny obywatel słysząc Chorzów myśli – Stadion Ślaski, ZOO, Wesołe Miasteczko. Są to niekwestionowane symbole miasta, a czy nowo powstały browar Reden ma szanse, aby do nich dołączyć? Postanowiliśmy to sprawdzić, wraz z Panem B. i grupą znajomych wybraliśmy się tam w odwiedziny.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że relacja nie będzie opatrzona porządnymi zdjęciami, gdyż Pan B. zapomniał naładować baterii do aparatu. Kilka prezentowanych fotek to działo mojego telefonu, dlatego ich jakość jest wątpliwa. Sam browar jest bardzo młody – otwarcie miało miejsce w pierwszy dzień wiosny 21 marca.

Dojazd
Do celu bardzo łatwo trafić z centrum Katowic- wystarczy na rondzie wsiąść w jeden z kilku tramwajów jadących do centrum miasta. Po około 20 minutach wysiadamy na przystanku Chopina, a z stamtąd już tylko 5 minut spacerem i jesteśmy na miejscu. Browar mieści się na parterze starej kamienicy. Z jej rozpoznaniem nie powinno być problemu gdyż już z daleka widać wiszące przy wejściu logo.

Wnętrze
Już na wejściu zaskoczenie – lokal jest pełny! Gdyby nie zarezerwowany wcześniej stolik zostalibyśmy na lodzie, gdyż wolnych miejsc nie było. Co chwila wchodzili ludzie, którzy musieli obejść się smakiem. Sam wystrój bardzo przytulny, ciepły, do tego gwar rozmów, instalacje browarnicze, tworzą wspaniałą kameralną atmosferę. Powiem szczerz dla mnie to wręcz wzorowy klimat dla piwiarni.

Piwa:
W chwili degustacji w karcie były dwa piwa: jasna 12 i ciemna 14 (po 7 zł), ale pani kelnerka poinformowała nas, ze jest dostępna jeszcze nowość – jasne miodowe (8zł). W obecnej chwili piwa dostępne są tylko w wersji lanej, ale w najbliższym czasie ma pojawić się również możliwość zabrania piwa do domu w butelce. Lokal dysponuje firmowym szkłem oraz podkładkami. Pobieżne notatki z degustacji robiłem tylko ja, ale Pan B. zasadniczo ze wszystkim się zgodził. Oto rezultat moich krótkich notatek na temat poszczególnych piw:

Jasne 12, Polska, Reden, lane 0,5 – 7zł

Barwa: złota, mętne 0.5/0.5

Piana: na dwa palce, drobnoziarnista, gęsta, bardzo ładnie krążkuje. 0.5/0.5

Zapach: słodowy z lekkimi nutami chmielowymi, przyjemny, ale niezbyt intensywny. 0.25/0.5

Smak: wyraźne nuty chmielowe, które są zdecydowanie mocniejsze od słodowych co mnie bardzo odpowiada. Bardzo lekka słodycz jest kontrowana przez chmielową goryczkę o średniej sile. 6.25/8

Stosunek ceny do jakości: piwo w browarze za 7 zł to dobra cena 0.5/0.5

Uwagi: nie jestem wielbicielem klasycznych jasnych lagerów, ale ten mi bardzo posmakował. Świetne piwo.

Ocena: 8.5/10

Miodowe, Polska, Reden, lane 0,5 – 8zł

Barwa: jasno złota, mętne 0.5/0.5

Piana: o średniej ziarnistości, biała, szybko redukuje się do kożucha 0.25/0.5

Zapach: praktycznie niewyczuwalny, słodko słodowy 0/0.5

Smak: wyraźny smak miodu wielokwiatowego (w późniejszej rozmowie piwowar potwierdził, że właśnie ten gatunek był użyty), z wyczuwalną słodowością i lekkimi nutami chmielowymi. Goryczka gorzka, o niewielkiej sile. 5/8

Stosunek ceny do jakości: mimo iż nieco droższe to i tak cena do zaakceptowania 0.5/0.5

Ocena: 6.25/10

Ciemne, Polska, Reden, lane 0,5 – 7zł

Barwa: czerowo-wiśniowa, mętne 0.5/0.5

Piana: niska, ale bardzo ładna, drobnoziarnista o kremowej barwie i konsystencji 0.5/0.5

Zapach: owocowo słodowy, przyjemny, ale słabo wyczuwalny 0.25/0.5

Smak: owocowy z wyraźna śliwką i nutami chmielowymi, orzeźwiające 5.75/8

Stosunek ceny do jakości: bez zmian 0.5/0.5

Ocena: 7.5/10


Menu
W lokalu można nie tylko napić się piwa, ale i zjeść zarówno sycące danie jak i „coś na ząb”. Specjalnością zakładu jest podobno golonka w piwie, ale w chwili składania zamówienia jej zabrakło (pojawiła się za jakiś czas i wyglądała smakowicie), dlatego zdecydowałem się na białą kiełbasę zasmażana z cebulą (14 zł). Podana porcja była solidna (w pełni pojadłem) i smaczna, oprócz kiełbasy i cebulki pieczywo, musztarda chrzanowa i kupka startego sera. Całość przyozdobiona kiełkami i pomidorem. Pan b. jadł chleb ze smalcem, ogórkiem i kiełkami (8zł), również był zadowolony. Dodatkowo na każdym stoliku znajduje się miseczka ze słodem monachijskim do przegryzania zamiast orzeszków czy słoneczniku. Pomysł i smak rewelacyjne!

Na zakończenie wizyty był czas na szybkie zwiedzenie wnętrza browaru i rozmowę z piwowarem, ale na ten temat kiedy indziej, bo już teraz wpis jest za długi. Polecam wszystkim i zachęcam do odwiedzin i degustacji wybornego piwa! 

Dane:
Minibrowar Reden
Ul. Sobieskiego 16
Chorzów
Telefon:
32 771 14 15
Profil na Facebooku:
https://www.facebook.com/MinibrowarReden?fref=ts

 
Dodano 07.10.2013 r.

Na kranach chorzowskiego browaru Reden zagościło nowe piwo - pszeniczne. Postanowiliśmy z Panem B niejako po drodze podejść na jedno.

Pszeniczne, Polska, Reden, lane 0,5l – 8 zł

14% ekstraktu, 5,9% alkoholu.

Barwa: bardzo mętna wręcz błotnista o złotym zabarwieniu.

Piana: ciężka gęsta czapa, reszta drobno i średnio ziarnista. Reszta drobno i średnio ziarnista, trwała. 0.5/0.5 Dla Łukasza 0.25, ale miał gorszą ;)

Zapach: silne goździki z dodatkiem świeżego pieczywa, skórki od chleba. Zgodne 0.5/1

Smak: silne drożdże, goździki nieco przypraw i odrobina nut chlebowych. Goryczka silna w stronę średniej. 4.5/8 Łukasz 4

Stosunek ceny do jakości: normalne, że piwo w browarze kosztuje 7-8 zł, ale akurat ten trunek jest średniej jakości. 0.25/0.5 Dla Łukasza 0

Ocena:

Aleksander: 5.75/10
Pan B.: 4.75/10

Już za 3 tygodnie kolejna premiera w Redenie – tym razem styl który bardzo lubię – milk stout!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz